Jak kupić mieszkanie na wynajem? - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

W tym artykule pokażę Ci na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem. Co jest ważne dla najemcy a co powinno być ważne dla inwestora? Czy warto kupić nowe mieszkanie z rynku pierwotnego czy może lepiej kupić mieszkanie używane?

Co się bardziej opłaca? Jakie mieszkanie lepiej się wynajmie? Czy mieszkanie na wynajem kupować takie jak dla siebie? Czy metraż ma znaczenie?

W tym wpisie skupiam się na kupowaniu mieszkania pod wynajem długoterminowy. Inwestowanie w tego typu mieszkania  rozpocząłem w 2011 roku. Przy zakupie pierwszego, popełniłem bardzo dużo błędów. Czyli m.in.:

 1. Kupiłem pierwsze mieszkanie jakie obejrzałem.
 2. Nie wynegocjowałem korzystniejszej ceny.
 3. Nie sprawdziłem za ile to mieszkanie będę mógł wynajmować.
 4. Nie miałem pomysłu komu będę to mieszkanie wynajmować
 5. Nie kupiłem go poniżej ceny rynkowej
 6. Nie zapytałem sąsiadów jakie są mankamenty budynku
 7. Kupiłem mieszkanie w całości za gotówkę
 8. Mieszkanie jakie kupiłem było najzwyczajniej za duże

Jakie mieszkanie kupić na wynajem?

Trzy podstawowe zasady jakimi należy się kierować przy zakupie mieszkania na wynajem to przede wszystkim:

 1. Lokalizacja
 2. Lokalizacja
 3. Lokalizacja

Nie, poczekaj! Ta zasada nie dotyczy mieszkań na wynajem!

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na wynajem włóż między bajki kierowanie się przede wszystkim lokalizacją. Lokalizacja jest ważna, ale nie możesz zwracać uwagi jedynie na nią.

A więc…. gdzie kupić mieszkanie na wynajem? Przede wszystkim, jeżeli zaczynasz inwestować w nieruchomości to najlepiej mieszkanie na wynajem kup tam gdzie mieszkasz, czyli tam gdzie znasz rynek i gdzie łatwo będziesz mógł obsługiwać swoich najemców. Jest to szczególnie istotne jeśli zakładasz, że sam będziesz zarządzać najmem swojego mieszkania. Bardzo ciężko jest obsługiwać  mieszkanie na wynajem “na odległość” – tym bardziej gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z najmem i nie masz w tym wielkiego doświadczenia.

Zastanawiasz się nad zakupem pierwszej nieruchomości? Koniecznie przeczytaj ten artykuł Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej?

Co jest ważne dla najemcy?

Wyobraź sobie, że sam szukasz mieszkania na wynajem. Przeprowadzasz się z innego miasta i przeglądasz stronę z ofertami mieszkań na wynajem szukając mieszkania dla siebie. Na co zwrócisz uwagę oglądając ogłoszenia? Jakie kryteria wyboru będą dla Ciebie najważniejsze?

Wybrałem kilka, którymi kierują się moi najemcy:

 1. Pierwszą cechą jaką zaznaczają najemcy to cena – zawsze na ogłoszenie z niższą ceną jest większy odzew niż na ogłoszenie z ceną wyższą 😉
 2. Koszty utrzymania takiego lokum muszą być niskie i w miarę możliwości przewidywalne.
 3. Mieszkanie musi być czyste.
 4. Powinno być też schludnie wykończone.
 5. Bardzo ważna jest bliskość komunikacji miejskiej.

Zauważ, że w ogóle nie napisałem tu o lokalizacji! Dlaczego? Dlatego, że dla osoby, która przeprowadza się z innego miasta naprawdę nie ma znaczenia czy to będzie ta ulica w danej dzielnicy czy inna.

Co jest ważne dla inwestora kupującego mieszkanie na wynajem?

No tak, ale mieszkanie w centrum (w lepszej lokalizacji) zawsze wynajmie się drożej niż gdzieś dalej! Oczywiście. Masz rację! Ale czy warto płacić więcej żeby mieć lepszą lokalizację?

Zobacz:

Kupując kawalerkę w super lokalizacji będziesz musiał zapłacić za nią np. 200 000 zł. Wynajmiesz ją później za 1.500 zł miesięcznie plus opłaty do wspólnoty.

Okazuje się, że kupując kawalerkę o podobnym metrażu, ale w odległości np. 500 m od centrum możesz za nią zapłacić o 50 000 zł mniej!

Teraz sprawdź za ile wynajmiesz tą drugą kawalerkę. Oczywiście gdy  lokalizacja mieszkania jest słabsza to czynsz najmu również będzie niższy. Załóżmy, że czynsz najmu wyniesie  1.200 zł miesięcznie plus opłaty do wspólnoty.

Zakładamy, że opłaty do wspólnoty/spółdzielni będą w tej samej wysokości.

I teraz bierzemy do ręki kalkulator i liczymy:

Rentowność kawalerki w centrum:

1500*12/200 000 *100 %= 9%

Rentowność kawalerki poza centrum:

1200*12/150 000*100% = 9,6%

Powyższe obliczenia dowodzą jasno, że nawet jeśli wynajmiesz swój lokal aż o 20% taniej to i tak otrzymasz wyższą stopę zwrotu ze swoich pieniędzy. Zobacz też, że bez względu na stopę zwrotu masz jeszcze środki, które możesz przeznaczyć na zakup kolejnego mieszkania.

Dlatego pamiętaj,  że kierując się tylko lokalizacją często sporo przepłacisz za mieszkanie. Musisz pamiętać, że osoby szukające mieszkania na wynajem sortują ogłoszenia najczęściej po cenie. Dlatego jeżeli masz do wyboru dwa mieszkania w podobnej lokalizacji (ale jedno np. przy głównym deptaku a drugie w odległości np. 500m od niego ale tańsze o kilkadziesiąt tysięcy złotych) to warto kupić to tańsze.

Pamiętaj, że te obliczenia są przykładowe i mają Ci pokazać szerszą perspektywę. Nie zamykaj swojego myślenia w obrębie pewnych schematów. Wyjdź poza nie:)

Wysokość czynszu do wspólnoty i sposób ogrzewania

Kolejną ważną cechą mieszkania na wynajem powinny być jego stałe koszty utrzymania. Chodzi przede wszystkim o czynsz do wspólnoty/spółdzielni. A pamiętając o tym, że w naszym kraju przez większą część roku trzeba ogrzewać mieszkanie, ważny jest sposób i koszty jego ogrzewania. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy mieszkanie, które kupujesz ma ogrzewanie ryczałtowe. Wtedy nie musisz się obawiać, że najemca wykorzysta dużo więcej ogrzewania niż wpłaca co miesiąc w formie zaliczek. Oczywiście takich mieszkań nie ma zbyt wielu na rynku ;).

Najemcy boją się ogrzewania na prąd, co jest zrozumiałe, bo takie ogrzewanie jest bardzo drogie. Skoro najemcy go nie lubią ty również takiego nie kupuj!

Zobacz jak rozwiązujemy z najemcami opłaty za prąd Moi najemcy przestali płacić mi za prąd.

No tak, ale skąd masz wiedzieć, że wysokość czynszu do wspólnoty/spółdzielni jest w odpowiedniej wysokości? I tu pojawia się zasada, którą powinieneś się kierować przy zakupie mieszkania:

Zasada 100/10/3/1.

Oznacza ona:

 • obejrzyj 100 mieszkań,
 • złóż niskie oferty na 10 z nich,
 • skup się na 3, których właściciele będą zainteresowani ofertą
 • kup jedno z tych mieszkań

Powinieneś obejrzeć jak najwięcej mieszkań i z każdej takiej wizyty zrobić notatki. Zapisz podstawowe informacje (jaki metraż, jakie mieszkanie, wysokość czynszu do wspólnoty, jakie jest ogrzewanie, jak rozliczane są media, czy budynek jest ocieplony, jakie nakłady trzeba będzie ponieść na remont, czy instalacje są wymienione  czy są “wiekowe” i zwiastują problemy, jaki przewidywalny czynsz możesz otrzymać,czy w mieszkaniu zmieści się tradycyjna pralka, czy też będziesz musiał poszukać węższej, ładowanej od góry, itp. które piętro, w jakiej odległości znajduje się komunikacja miejska, nie zapomnij zapisać ceny wyjściowej mieszkania. Dzięki temu będziesz wiedział czym się różnią poszczególne nieruchomości.

Oczywiście jest tu pewna przesada – w tym, że musisz obejrzeć 100 mieszkań na żywo. Na początku, jeśli w ogóle nie znasz lokalnego rynku – odwiedzaj każde mieszkanie, które wyda Ci się interesujące. Z czasem jednak poznasz układ mieszkań na danym osiedlu i już na podstawie zdjęć oraz rozmowy telefonicznej będziesz mógł zebrać większość informacji i przefiltrować odpowiednio interesujące Cię nieruchomości, a także odrzucić te, które nie będą odpowiednie do wynajmowania.

Z mieszkań, które obejrzysz wybierz 10 na które złożysz oferty cenowe. Jeżeli złożysz te oferty w odpowiedniej wysokości (nie za wysokie 😉 ) to powinny zostać przyjęte przez około 3 osoby. I z tych 3 wybierz jedno, które ostatecznie kupisz.

Pamiętaj: musisz obejrzeć na tyle dużo mieszkań żebyś miał pogląd na to, które mieszkanie jest okazją, a które wręcz przeciwnie 🙂 Jednym słowem musisz zostać ekspertem lokalnego rynku jeśli chodzi o mieszkania.

Ważne jest aby KAŻDE mieszkanie, które kupisz było poniżej ceny rynkowej!

Ale jak sprawdzić cenę rynkową?

Czy brać do tego rzeczoznawcę, który sporządzi odpowiedni operat?

Nie będzie to potrzebne!

Przecież zbierając informacje o 100 mieszkaniach będziesz dokładnie wiedział jaka cena jest superokazją!

Nie wszyscy wiedzą, że sąsiedzi to prawdziwa skarbnica wiedzy. Warto podczas oglądania mieszkań zapytać sąsiadów jak się mieszka, czy budynek jest „ciepły” lub czy istnieją jakieś inne mankamenty.

Sprawdź za ile wynajmiesz dane mieszkanie.

Jak to zrobić? Sposób jest bardzo prosty. Można zbadać rynek puszczając ogłoszenie testowe. Co to oznacza? Możesz dodać ogłoszenie na portalu z nieruchomościami, które będzie opisywało dokładnie takie mieszkanie jakie będziesz chciał wynajmować. Podaj ilość pokoi, cenę najmu, koszty dodatkowe, kaucję oraz zdjęcia. I sprawdź jaki będzie odzew. Jeżeli np. dasz w ogłoszeniu cenę za wynajem 1.000 zł i nikt nie dzwoni przez tydzień to znaczy, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że w takiej cenie wynajmiesz to mieszkanie.  Ale jeżeli po dodaniu ogłoszenia Twój telefon jest rozgrzany do czerwoności to śmiało możesz przyjąć, że w podanej cenie nie powinieneś mieć problemów z wynajęciem.

A co zrobić jak ktoś do Ciebie zadzwoni? Nie odbierać telefonu? Przecież to mieszkanie de facto nie istnieje. Oczywiście, że musisz odbierać telefon, bo tylko wtedy  dowiesz się w jakiej sprawie ten ktoś dzwoni. Po prostu powiedz mu, że to ogłoszenie jest już nieaktualne. 🙂

Stwórz swoją docelową listę najemców.

Czyli zanim kupisz dane mieszkanie MUSISZ wiedzieć komu je będziesz wynajmował. Jeżeli chcesz wynajmować osobom młodym, które dopiero wchodzą na rynek pracy to dla nich najlepsze będzie jak najmniejsze mieszkanie, które będzie bardzo tanie w utrzymaniu. W imię zasady CCC czyli Cena Czyni Cuda. W takim przypadku najrozsądniejszym zakupem wydaje się tania kawalerka. Z kolei jeżeli chciałbyś wynajmować rodzinie z dziećmi to powinieneś pomyśleć  o mieszkaniu conajmniej 2-3 pokojowym (ja osobiście nie celuję w ten segment). Jeżeli zaś zastanawiasz się nad wynajmowaniem mieszkania na pokoje studentom to ważna jest przede wszystkim ilość pokoi i łazienek ;).

Czy ważne jest piętro?

W tym momencie musisz cofnąć się do poprzedniego punktu. Komu chcesz wynajmować mieszkanie? Jeżeli będziesz je wynajmował młodym osobom to piętro nie ma znaczenia. Równie dobrze wynajmują się mieszkania na I co i na IV piętrze (bez windy). Jeżeli celujesz w rodziny z dziećmi lub w seniorów to raczej unikaj wyższych kondygnacji 😉  Oczywiście gdy jest winda to w zasadzie piętro nie ma znaczenia.

Jakie mieszkanie kupić? Nowe od dewelopera czy używane na rynku wtórnym?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy od tego jaki segment rynku będzie twoim odbiorcą docelowym. Przy wynajmie nie ma znaczenia jakie mieszkanie oferujesz. Mieszkanie w kamienicy może się tak samo dobrze wynajmować jak mieszkanie nowe od dewelopera. Jeżeli inwestujesz w kawalerki to warto kupować je jak najmniejsze. Zgodnie z najnowszymi przepisami budowlanymi nie można budować mniejszych mieszkań niż 25 m2, więc warto poszukać mniejszych kawalerek na rynku wtórnym.

Jeżeli chcesz kupić nowe mieszkanie, które ma zostać dopiero wybudowane, to koniecznie przeczytaj ten artykuł Czy zakup mieszkania od dewelopera jest ryzykowny?.

Jaki jest plus zakupu mieszkania na rynku wtórnym? Kupując takie mieszkanie, które jest w dobrym stanie, masz możliwość praktycznie wynajęcie go “od ręki”. Dodatkowo jeżeli mieszkanie spełnia pewne kryteria masz możliwość wykorzystania amortyzacji podatkowej mieszkania w wysokości 10% rocznie. Jakie to mieszkanie? Mieszkanie musi być pełną własnością i przed zakupem musi być używane przez minimum 60 miesięcy (zanim skorzystasz z dobrodziejstwa takiej amortyzacji zapytaj się swojego księgowego czy dane mieszkanie spełnia te wymagania).

Kupująć mieszkanie od dewelopera to po pierwsze masz niższe koszty zakupu (nie płacisz podatku PCC przy zakupie w wysokości 2% wartości mieszkania). W mieszkaniu wszystkie instalacje są nowe, więc masz pewność że posłużą jeszcze przez długie lata i nie czekają cię jakieś niespodziewane wydatki w najbliższej przyszłości. Możesz wykończyć takie mieszkanie pod swojego najemcę.

Czy kupując mieszkanie na wynajem należy kierować się swoimi potrzebami?

Na pewno chciałbyś aby twoim najemcom dobrze się mieszkało w Twoim mieszkaniu. Ale czy naprawde sądzisz, że dopłacą Ci za to aby widok z okna był na park a nie na parking? To nie ma większego znaczenia. Tak samo jak materiały jakich użyjesz do wykańczania mieszkania. Ważne aby mieszkanie było czyste, schludne i przyjemne dla oka a zastosowane materiały i sprzęty muszą być solidne, tak abyś nie musiał ich za chwile wymieniać.  Pamiętaj także, aby przy zakupie mieszkania na wynajem nie kierować się emocjami tylko czystym rachunkiem zysków (i strat ;). Emocje musisz odstawić na bok.

Masz kilka bardzo podobnych mieszkań na oku i nie wiesz na które się ostatecznie zdecydować? Przeczytaj ten wpis: Im gorsze mieszkanie tym lepsze.

Czy metraż mieszkania ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Jeżeli masz do wyboru dwie kawalerki jedną o pow. 15m2 a drugą o pow. 30 m2, która będzie lepsza? Przede wszystkim ważna jest cena za ile możemy ją kupić. Ale co w sytuacji gdy obie są w tej samej cenie? Którą byś wybrał?

Oczywiście lepsza jest ta, która jest mniejsza! Dlaczego? Dla Twojego najemcy nie bedzie miało znaczenia, że kawalerka jest o 15m2 większa jeżeli będzie musiał przez to płacić do wspólnoty co miesiąc o 150-200 zł więcej. Od wielkości ważniejsza jest funkcjonalność danego mieszkania. Czyli np. zamiast kupować kawalerkę o pow. 30m2 lepiej kupić taką, która ma 15m2. Jeżeli chcesz inwestować w mieszkania 2 pokojowe to lepiej kupić takie które ma pow. 30m2 niż 50m2.

Jeżeli jeszcze Cie nie przekonałem że im mniejsze tym lepsze koniecznie przeczytaj ten artykuł Mikrokawalerki wymysł deweloperów czy potrzeba rynku?

Zatem podsumujmy na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem

 1. Szukaj mieszkania w swoim miejscu zamieszkania – tam gdzie mieszkają ludzie tam też prawdopodobnie będą chętni na wynajem.
 2. Mając do wyboru dwa podobne mieszkania kup to które jest tańsze w utrzymaniu.
 3. Sprawdź jak są ogrzewane, wystrzegaj się drogich rozwiązań (np. ogrzewanie na prąd).
 4. Zastosuj metodę 100/10/3/1.
 5. Mieszkanie kupuj tylko poniżej ceny rynkowej.
 6. Sprawdź za ile wynajmiesz dane mieszkanie.
 7. Stwórz swoją docelową listę najemców.
 8. Mieszkanie wykończ pod najemcę nie pod siebie.
 9. Mieszkanie kupuj dla najemcy nie dla swojej rodziny.
 10. Przy zakupie nie kieruj się emocjami tylko tabelką z excella.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj koniecznie:

Czy ten biznes jeszcze długo pociągnie? Jak długo najemców starczy dla wszystkich?

Podstawowe zasady przy wynajmowaniu mieszkań. Jak wynająć swoje mieszkanie by spać bezpiecznie?

Czego nie powinieneś robić jako właściciel mieszkania? 7 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić.

Obejrzyj również ten film

Jak wykończyć mieszkanie pod wynajem?

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

komentarzy 40Moja opinia

 • Sensowne i pomocne uwagi, kilka nowych pomyslow na ktore sam bym nie wpadl. Planuje zakup mieszkania pod wynajem i sie okazuje ze moge zainwestowac mniejsze pieniadze niz na poczatku zakladalem. Ogolnie ciekawy temat z tymi nieruchomosciami.

  • Lewy, dzięki 🙂 Nieruchomości są niesamowite, bo tak naprawdę nie ma dwóch identycznych nieruchomości i zawsze czymś się różnią co sprawia, że zawsze są inne rozwiązania 🙂 A poza tym w nieruchomości można inwestować naprawdę stosunkowo niewielkie pieniądze uzyskując w zamian nieruchomość o dużej wartości, która generuje stały dochód.

   Daj znać jak już kupisz mieszkanie na wynajem!

 • 10lat temu kupiłem mieszkanie teraz sprzedaje je zyskiem 45tys bez zadnego wkładu.Chcialbym kupic następne na wynajem a ten artykuł na pewno mi pomoze.Pozdrawiam

  • Piotras, cieszę się, że zarobiłeś na mieszkaniu i że ten artykuł jest pomocny w dalszym Twim rozwoju 🙂 Powodzenia!

 • Odradzałbym zakup nowego mieszkania pod wynajem. Lepiej kupić na rynku wtórnym ale z lepszą lokalizacją, no blisko uczelni. Ja nawet nie mieszkam w Warszawie, ale mam tam mieszkanie które wynajmuję studentom. Wszystkie formalności prowadzi firma per modum – zarządca osiedla a ja tam zaglądam 1-2 razy w roku jak jest zmiana lokatora.

  • Ciekawe spostrzeżenie. W sumie posiadamy w swoim portfelu mieszkań i mieszkania w kamienicach, wielkiej płycie jak i w nowym budownictwie. Każde mieszkanie ma swoje plusy i minusy 😉 Od jakiegoś czasu wszystkie nowe nabytki mieszkań na wynajem są w nowych budynkach gdyż teraz skupiamy się na tym, aby za jednym „zamachem” pozyskać kilkanaście/kilkadziesiąt mieszkań na wynajem – w jednym budynku. Dla nas jest to bardzo fajne rozwiązanie i bardzo je sobie chwalimy 🙂 Dlatego nie uogólniałbym tak, że mieszkania na wynajem to tylko z rynku wtórnego.

 • Moim zdaniem nie ważne czy na wynajem czy dla siebie mieszkanie trzeba mądrze wybrać. Ja w weekend jadę na targi mieszkaniowe, dzieciaki się wyszaleją bo będą atrakcje dla dzieci a my z mężem dowiemy się co i jak…

 • WItam. serdecznie dziekuje za rady.Mam pytanie bowiem zaczynam moja przygode z kupowaniem nieruchomosci na wynajem.Obecnie posiadam dwie, ktore sa wynajmowane ale wlasnie szukam trzeciej.Pytanie ktore dotyczy polskich przepisow podatkowych-nie jest nigdzie jednoznacznie napisane od jakiej liczby nieruchomosci nalezy prowadzic dzialalnosci gospodarcza. Ja obecnie wynajmuje jako osoaba prywatna placac ryczalt, jednak moje watpliwosci zaczynaja sie juz teraz bowiem nie jestem pewna czy np po latach US nie uzna ze przy 3 nieruchomosciach ( nie mowiac juz o klejnych ktore mam w planie kupic) powinnam placicl podatek jako przedsiebiorca . Pozzdrawiam serdecznie.IC

  • No i to jest właśnie kwestia, w której nikt jednoznacznie się nie wypowie. Niestety nie ma na ten temat jednoznacznych przepisów a interpretacji jest więcej niż urzędników skarbowych 😉 Ciężko tu cokolwiek doradzić. Każdy urząd skarbowy podchodzi do tego inaczej. Myślę, że warto zasięgnąć informacji na ten temat u doradcy podatkowego, który działa na Twoim terenie.

  • Można złożyć do (chyba) naczelnika urzędu skarbowego w Twoim województwie o indywidualne rozpatrzenie sprawy.

 • Świetny artykuł. Powiem szczerze, że sama o wielu kwestiach nie miałam pojęcia, dlatego też cieszę się, że powstają takie treści, bo dzisiaj bez tak cennych porad ani rusz, Można się brzydko mówiąc niefajnie „naciąć” na teoretycznie świetną nieruchomość.

 • Fajny artykuł, dużo wskazówek:) właśnie chcemy kupić nasze pierwsze mieszkanie pod wynajem i zastanawiamy się jakie znaczenie ma odrębna kuchnia w takim mieszkaniu. Koleżanka, która posiada jedno mieszkanie, które wynajmuje twierdzi, że ma to znaczenie kluczowe, gdyż każdy najemca woli mieć osobny pokój. Dlatego wzięliśmy pod uwagę jej radę i zaczęliśmy kierować się przy przeglądaniu ofert tym właśnie kryterium, eliminując mieszkania gdzie jest salon z aneksem kuchennym. Ty nic o tym nie piszesz… czy rzeczywiście ma to aż tak duże znaczenie? Odrębna kuchnia? Proszę o radę

  • Hej Anonimie 🙂
   Czy kuchnia ma znaczenie? Oczywiście to zależy. Zależy od tego jakie mieszkanie chcesz kupić czyli komu będziesz chciała je wynajmować. Jeżeli chcesz kupić na wynajem kawalerkę to kuchnia może być w formie aneksu. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie większe, ale będziesz je wynajmowała rodzinie to też nie widzę przeszkód aby był aneks kuchenny zamiast osobnego pomieszczenia z kuchnią. Natomiast jeżeli Twoimi potencjalnymi klientami będą osoby, które są studentami czy przyjeżdzają do pracy w danym mieście czyli najprościej rzecz ujmując chcesz wynajmować to swoje mieszkanie na pokoje to oczywiście wskazane jest aby kuchnia była osobna. Na pewno będzie się łatwiej wynajmowało takie pokoje, gdzie aby skorzystać z kuchni nie trzeba budzić innego mieszkańca 😉

 • Zanim kupi sie mieszkanie, moim zdaniem warto jest sprawdzić rzetelny Raport na temat nieruchomości na stronie homescanner.pl. Po takim raporcie będziemy mieć pewnosć, że dane mieszkanie jest warte tego aby je kupić.

  • Też dokonałam zakupu mieszkania na wynajem, ale jak kupiłam to zakochałam się w tej aranżacji i sama tam zamieszkałam. Piękna okolica na Tarchominie osiedle Classic 8 jest świetne. Te widoki, jasne i przejrzyste mieszkania. Teraz wynajmuje swoje stare, a tu się przeprowadziłam.

 • Bardzo ciekawie przedstawiony proces zakupu mieszkania pod wynajem. Ja jednak podszedłem do tego inaczej, wybrałem nowe mieszkanie z oferty developera którego termin realizacji planowany jest na ten rok. Porównując ceny mieszkań z drugiej ręki i od developera prostą kalkulacją dla mnie mnie było to drugie.

 • Świetne porady. Obserwuję rynek nieruchomości, SAMA REMONTUJĘ MIESZKANIE.W PRZYSZŁOŚCI CZEKA MNIE REMONT i szukam inspiracji i patrzę na aranżacje. Dzięki za cenne informacje.

 • Ale poradnik! Kawał dobrej roboty 🙂 Każdy kto planuje kupić mieszkanie pod wynajem, na pewno wyciągnie wiele cennych rad z tego wpisu. A wiadomo, że początki nie są łatwe.. można rzecz, że nawet bardzo trudne. Natomiast nie ma co się zniechęcać na zapas. Jak sami czujemy się niepewnie na rynku nieruchomości, to przecież można skorzystać z pomocy biura nieruchomości.

 • Michał, a co myślisz o zakupie mieszkania z licytacji komorniczej lub od syndyka ? Rozważam ten temat w Warszawie. Dzięki.

 • Hej , fajny artykuł
  Chciałbym kupić 2 mieszkanka max 2 pokojowe w Gdańsku pod wynajem , czy ktoś wie w jakiej lokalizacji najlepiej szukać ?

 • Bardzo przydatny wpis. Szkoda tylko, że nie trafiłam na niego przed zakupem naszego pierwszego mieszkania, w którym na powitanie czekało na nas… usuwanie prusaków. W Warszawie jest z tym niestety duży problem.

 • Kupiłem mieszkanie na Bielanach 2 lata temu i od tamtej pory je wynajmuję. Najlepszy deal w moim życiu. Dodatkowo korzystam z pomocy specjalistów tj. firmy, która zarządza mieszkaniem – kontakt z najemcami, rachunki, usterki itd. Nie muszę się niczym przejmować a zarabiam na tym ładne pieniądze.

 • Super artykuł. Naprawdę czytało mi się go z dużą przyjemnością. Zgadzam się, że warto kupić mieszkanie w okolicach w której się mieszka tak, żeby łatwo było je kontrolować i sprawdzać na bieżąco czy wszystko jest okej. Ja mieszkam w Ustce i kupiłem parę lat temu mieszkanie pod wynajem w Rowach. Podczas okresu wakacyjnego mieszkanie jest praktycznie codziennie przez kogoś wynajęte, a poza sezonem też nie ma tragedii bo ludzie przyjeżdżają odpocząć i zregenerować baterię. Pozdrawiam 😉 !

 • Świetny artykuł. Szkoda ze przeczytałem go tak późno. Ja kupiłem 3 pokojowe mieszkanie 65 m2 od dewelopera na ładnym monitorowanym osiedlu bo miałem wracac do Pl jednak plany trochę się zmieniły i wracac raczej nie będę. Co byś mi doradził sprzedac je (raczej bym tego nie chciał bo marzyłem o takim mieszkaniu) czy spróbować wynająć ? Wydaje mi się ze ludzie raczej wynajmują mniejsze i tańsze mieszkania i mogę mieć z tym problem i czy to mi się opłaca ? 🙁

  • Danielu, ciężkie pytanie. 65 m2 to nie jest wymarzone mieszkanie pod wynajem. Chyba, że wynajmowałbyś poszczególne pokoje. Jednakże wydaje się, że pod wynajem będziesz je wykańczał zupełnie inaczej niż pod siebie.

   Zawsze pozostaje opcja sprzedaży, teraz pewnie sprzedasz je sporo drożej niż jak kupowałeś 😉

 • Pytanie.
  Zdolnosc kredytowa jest.
  Mam 40 tys. odloonej gotowki.
  1. Czy nadplacic kredyt ktory mam na swoje mieszkanie
  2. Czy 40 tys przeznaczyc na wklad wladny (ok 30%-mala miejscowosc) na zakup mieszkania pod wynajem?

  • Kasiu, nie wiem jak podchodzisz do sprawy kredytów 😉 Mi one nie przeszkadzają i mogę spokojnie spać. Gdybym był w Twojej sytuacji to sprawdziłbym możliwość zakupu mieszkania pod wynajem z wpłatą własną 🙂 Najważniejsze to abyś sprawdziła czy wynajem będzie się spinał z ratami kredytowymi i ile będzie Ci zostawało nadwyżki finansowej. Kolejnym parametrem, który warto sprawdzić to to przy jakiej wysokości WIBOR’u mieszkanie dalej zarabia a przy jakiej już musisz dokładać do biznesu 🙂

 • Witam. Jestem płatnikiem VAT prowadzę firmę nie zwizana z rynkiem nieruchomości. Zastanawiam się czy dostanę zwrot vatu przy zakupie mieszkania. Komu mogę go wynająć na jakich warunkach. Jak mam to zrobić. Na stronie Krajowej Informacji Skarbowej nic nie mogę znaleźć.

  • Jolu, jeżeli chcesz kupić mieszkanie, które będziesz wynajmować długoterminowo to niestety vat’u nie odliczysz gdyż najem jest zwolniony z tego podatku

 • Cześć Michał,

  Bardzo przydatne podsumowanie. Dzięki wielkie. W aglomeracji śląskiej poleciłbyś jakieś miasto bardziej niż inne do inwestowania? Jestem z Rybnika, ale to chyba nie najlepsza miejscówka do zakupu pod wynajem.

  • Hej Olku,
   nie inwestuję w aglomeracji śląskiej, więc trudno mi się wypowiedzieć na ten temat 🙂 Natomiast z tego co zauważyłem to tam gdzie mieszkają ludzie (i nie wyprowadzają się masowo do innych miast 😉 tam też inni są chętni na to aby wynajmować mieszkanie 🙂

 • hey. W punkcie 7 piszesz „Kupiłem mieszkanie w całości za gotówkę”
  Czemu to jest błędem ? lepij zrobić historie kredytową ? i potem kupować drugie i trzecie jadąc na kredytach ?

 • Witaj Michał, fajny i sensowny opis jak inwestować w mieszkania pod wynajem. Szukam od paru miesięcy takiego mieszkania, jednak obawiam się kolejnych obostrzeń z powodu 4 fali, a myśle o wynajmie pod studentów we Wrocławiu i zakup 2 mieszkań 5-6 pokojowych i wynajem na pokoje. Dodatkowo ceny nieruchomości bardzo poszły w górę, jak wszystko. Pytanie czy czekać i powoli szukać, bo stanieją, czy jednak się streszczać z zakupem, bo jeszcze podrożeją? Pozdrawiam

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.