Jak wybudować kawalerki na wynajem w 2024 roku ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Zawsze dążymy do tego, aby nasze projekty nie tylko odpowiadały na bieżące potrzeby rynku, ale również wyznaczały nowe standardy w branży inwestowania nieruchomości. Nasza najnowsza inwestycja, składająca się z 195 nowoczesnych kawalerek RENTON®, jest kwintesencją tego podejścia. To nie tylko kolejny projekt deweloperski – to inicjatywa, która ma na celu zdefiniowanie nowej ery inwestowania w kawalerki na wynajem.

Do tej pory budowaliśmy budynki wielorodzinne jak i zamieszkania zbiorowego w których projektowaliśmy kawalerki jedno i dwupokojowe. Mamy duże doświadczenie w komercjalizacji i finansowaniu takich budynków.

Dotychczas wszystkie budynki z kawalerkami na wynajem zostawialiśmy w swoich zasobach.

Dlaczego tak robiliśmy? Odpowiedź jest bardzo prosta: te budynki powstawały w odpowiedzi na naszą osobistą potrzebę zapewnienia sobie dochodów pasywnych.

Teraz dojrzeliśmy do tego – zarówno mentalnie, jak i biznesowo – że zdecydowaliśmy się na rozwój naszego projektu biznesowego także poprzez sprzedaż kawalerek czy też całych budynków z kawalerkami na wynajem.

Zostawiając całe budynki u siebie godziliśmy się z następującymi głównymi ograniczeniami:

 • ograniczenie liczby budynków związane z górną granicą wielkości kapitału który możemy inwestować w tego typu projekty
 • ograniczenie tempa budowy kolejnych budynków związane z koniecznością ustawiania harmonogramu projektów w taki sposób aby następowały po sobie w celu optymalizacji przepływu kapitału

Budując budynki z mieszkaniami na wynajem w tym modelu od 2014 roku, przechodząc w tym czasie także etap dzielenia się wiedzą o budowaniu tych budynków (szkolenia z inwestowania w budynki typu RENTON® prowadzimy od 2022 roku), doszliśmy ostatecznie do wniosku, że dużo więcej zdołamy zrobić na rynku jeśli mocno zeskalujemy swoje projekty.

W naturalny sposób część tych projektów będziemy tworzyli z przeznaczeniem na sprzedaż.

Region w którym działamy

Aktualnie działamy na terenie Gdyni oraz Rumi, Redy i Wejherowa które tworzą tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Ten rejon naszego kraju jest bardzo wdzięczny jeśli chodzi o kształtowanie się popytu i wygląda na to, że nadal będzie rejonem mocno rozwojowym pod tym względem 😉

Poniżej mapka opracowana przez Milosa Popovica, który jest analitykiem danych w booking.com.

Tutaj mapka dla całej Europy, który przedstawia zmiany w populacji w latach 1990-2020:

 

A tutaj zbliżenie na Polskę. Zwróć uwagę na region, w którym działamy, jest zaznaczony cały na zielono 😉

Oznacza to, że w latach 1990-2020 populacja wzrastała w naszym rejonie, czyli dotychczas było bardzo dobrze.

A jakie są perspektywy jeśli chodzi o zmiany w populacji w perspektywie kilkudziesięciu najbliższych lat?

Poniżej mapka pochodząca z GUS pokazująca w jaki sposób prognozuje się migracje wewnętrzne do roku 2060 (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/prognoza-ludnosci/prognoza-ludnosci-na-lata-2023-2060,11,1.html).

Widać więc, że perspektywy inwestowania w naszym rejonie są bardzo dobre.

Na co liczymy konstruując w ten sposób swoją strategię rozwoju?

Najważniejsze aspekty które bierzemy pod uwagę to:

 • możliwość wybudowania co najmniej kilkukrotnie większej liczby kawalerek na wynajem – co jest bardzo istotne w kontekście profesjonalizacji tego rynku przez zagraniczne podmioty. A jak może pamiętasz chcemy aby polski kapitał powalczył o swój kawałek tortu.

  Przeczytaj ten wpis aby Jak zbudować jednorazowo duży portfel mieszkań na wynajem? Budynki typu RENTON. aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

 • uniezależnienie się od wysokości kapitałów własnych, które możemy wprowadzić do tego typu projektów
 • możliwość pozyskiwania nowych lokalizacji w najważniejszych miastach w Polsce, co wcześniej było poza sferą naszych zainteresowań

Dlaczego nasze kawalerki są stosunkowo niewielkie?

Powierzchnie naszych kawalerek są najczęściej poniżej 20 metrów kwadratowych. Dlaczego takie właśnie kawalerki budujemy?

Młodzi ludzie, do których kierujemy swoją ofertę, pragną zacząć samodzielne życie. Częścią takiego procesu jest wyprowadzka od rodziców. Jednym z założeń umożliwiających planowanie wyprowadzki jest to aby przyszłe lokum było możliwe do wynajęcia w niezbyt wysokiej cenie. Jednocześnie nasze budynki są nowoczesne i zapewniają osobistą przestrzeń każdemu kto zdecyduje się w nich zamieszkać. Niewielkie kawalerki najczęściej nie są traktowane więc jako alternatywa dla większych mieszkań, ale, z uwagi na atrakcyjną cenę najmu, są alternatywą dla wynajęcia pokoju w mieszkaniu, gdzie kuchnię i łazienkę dzieli się z innymi współlokatorami.

Oferta mieszkań na rynku najmu jest bardzo szeroka, więc nie ma mowy o zmuszaniu kogokolwiek do zamieszkania w kawalerce, ale warto zauważyć, że są osoby, które cenią takie właśnie niewielkie metraże. Nie tylko czynsz najmu w takich lokalach jest bardzo atrakcyjny, ale także opłaty związane z utrzymaniem są bardzo niskie.

Z kolei jeśli chodzi o standard wykończenia to jest on bardzo dobry. Od kilku lat budowane przez nas kawalerki są wyposażane nie tylko w najpotrzebniejsze sprzęty, ale montowane są w nich takie udogodnienia jak np. zmywarka. Szacuje się, że jedynie około 1/3 rodzin w Polsce posiada taki sprzęt.

Nasza misja

Poprzez budowę kawalerek na wynajem ułatwiamy każdego roku usamodzielnienie się setkom młodych ludzi. Mogą oni wyprowadzić się i zamieszkać w samodzielnym, nowoczesnym i dobrze zlokalizowanym budynku wydając na to takie pieniądze, które są w stanie zarobić w swojej pierwszej pracy. 

Z kolei jeśli chodzi o inwestorów, to taki model inwestowania zapewnia odpowiednie stopy zwrotu adekwatne do ryzyka oraz kapitału potrzebnego do tworzenia tego typu projektów.

Jak zamierzamy sprzedawać nasze kawalerki?

Jako, że nie mamy doświadczenia ze sprzedażą tego typu projektów to czeka nas jedna wielka niewiadoma 😉 Oczywiście sprzedawaliśmy inwestycje deweloperskie, ale… to były zwyczajne projekty mieszkaniowe. A tutaj mamy do czynienia z projektem kawalerek inwestycyjnych, a takich nieruchomości dotychczas nie sprzedawaliśmy, a budowaliśmy je tylko dla siebie.

Wiem jednak, że każdy inwestor, który zrozumie jak działamy będzie w stanie dobrze ocenić nasz projekt biznesowy RENTON®.

Jakie są główne cechy dochodu pasywnego generowanego z budynków typu RENTON®?

Najważniejszymi zaletami, które przyświecały tworzeniu takich projektów, są dla nas:

 • stabilny miesięczny dochód bez sezonowości –  nie kierujemy oferty najmu do osób, które wynajmowałyby kawalerki sezonowo. Liczy się regularność! 😉
 • całkowicie pasywny dochód poprzez sprawne zarządzanie najmem przez wyspecjalizowaną firmę, która kontaktuje się z najemcami i dokonuje wszelkich rozliczeń związanych z wynajemem.
 • tworzenie atrakcyjnych nieruchomości pod wynajem jako złożenie następujących cech: dogodna lokalizacja, odpowiedni standard, dobry dojazd do pracy, atrakcyjna cena. Te cechy powodują, że jest to bardzo dobra opcja dla najemców, a w konsekwencji pozwala nam to na osiągnięcie dobrego obłożenia lokali, które sięga 100%.

Czy polski rynek jest gotowy na tego typu produkt?

Z uwagi na fakt, że zawodowo zajmujemy się inwestycjami to mamy świadomość, że nie sama cena zakupu, choćby była bardzo atrakcyjna (co także chcemy zapewnić), ale także inne wartości związane z generowaniem dochodu mają wielkie znaczenie.

Bezobsługowa inwestycja

Tak to sobie wymyśliliśmy, że damy możliwość uczestniczenia w naszym projekcie zarówno osobom, które chcą same zająć się swoją pracującą nieruchomością, jak i takim osobom , które bedą chciały wszystko robić pasywnie – czyli cudzymi rękoma. Dla tych drugich przygotowaliśmy pełny pakiet, czyli:

 • wykończenie i pełne wyposażenie kawalerki
 • zarządzanie najmem przez profesjonalną firmę – napisz a przekażemy Ci ofertę od firmy zarządzającej

Jak myślisz? Słuszna koncepcja? 😉

Standard wykończenia

Dlatego nasze kawalerki można nabyć:

 • w stanie deweloperskim – do samodzielnego wykończenia. Ta opcja jest dobra dla tych inwestorów, którzy potrafią wykończyć je w lepszych cenach niż my lub po prostu chcą zarobić na wzroście wartości i odsprzedać je bez wykańczania kolejnemu inwestorowi
 • w stanie wykończonym pod klucz – w tej opcji wykończona jest łazienka, zamontowane drzwi łazienkowe oraz wykończone są ściany i podłogi w całej kawalerce
 • w stanie wykończonym i wyposażonym – w tej opcji dodatkowo zamontowana jest armatura łazienkowa. Dodatkowo kawalerka jest umeblowana zgodnie z projektem wykonanym przez architekta wnętrz i całkowicie wyposażona – np. w sprzęty AGD w aneksie kuchennym. W standardzie mamy wyposażenie w zlewozmywak, płytę kuchenną indukcyjną, okap, lodówkę, a także zmywarkę. Dodatkowo meble wolnostojące jak łóżko czy stolik.

Pralki i suszarki

Aby zwiekszyć komfort mieszkańców zdecydowaliśmy się na lokalizowanie w dogodnych miejscach budynku profesjonalnych urządzeń pralek i suszarek mechanicznych zamiast instalowania ich wewnątrz każdej z kawalerek. To rozwiązanie zostało wypróbowane przez nas we wcześniejszych realizacjach. Z jednej strony wpływa ono na łatwiejsze serwisowanie nieruchomości – liczba wymaganych pralek jest dużo mniejsza niż liczba kawalerek, a z drugiej strony zmniejszamy niedogodności związane z użytkowaniem pralek przez mieszkańców w stosunkowo małych kawalerkach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nie ma potrzeby wygospodarowywania miejsca w każdej kawalerce na pralkę czy suszarkę oraz, że nie trzeba ponosić kosztu ich zakupu i instalacji.

Zarządzanie najmem – pilnowanie wpłat oraz budowanie i utrzymywanie relacji z najemcami

Zapewniamy także możliwość zarządzania najmem – czy to przez naszą firmę Zielony Żółwik zarządzającą najmem czy też przez dowolną firmę wybraną przez Inwestora.

Zarządzanie najmem powoduje, że Twoja inwestycje jest całkowicie bezobsługowa. Firma zarządzająca najmem:

 • Szuka odpowiedniego najemcy, daje ogłoszenia, prezentuje kawalerkę
 • Weryfikuje jego wiarygodność
 • Pilnuje każdej wpłaty najemcy 
 • Dokonuje zapłaty za opłaty związane z nieruchomością takie jak media czy opłaty do zarządcy
 • Organizuje potrzebne naprawy bądź doposażenia kawalerki
 • No i najważniejsze: regularnie, co miesiąc przelewa pieniądze z najmu do Ciebie

Oznacza to, że nie musisz kontaktować się z najemcą w jakikolwiek sposób.

Zdalna transakcja

Zapewniamy możliwość zakupu kawalerek bez konieczności odwiedzania naszego biura. Transakcję możemy dopiąć na odległość na podstawie pełnomocnictwa które sporządzasz u notariusza.

Całą transakcję możemy przeprowadzić w wygodny dla Ciebie sposób bez konieczności przyjazdu do naszego biura. 

Kupując kawalerkę w naszym budynku RENTON® zyskujesz: 

 • Kawalerkę w dogodnej lokalizacji, w budynku RENTON® zaprojektowanym i wybudowanym pod kątem najmu
 • Zabezpieczenie kapitału przed inflacją
 • Comiesięczny regularny czynsz najmu
 • Spokojną głowę i brak konieczności zajmowania się najmem
 • Nieruchomość w nowoczesnym i bezpiecznym budynku, która przez wiele lat będzie mogła pracować dla Ciebie
 • Możliwość odliczenia 23% podatku VAT od ceny zakupu
 • Samodzielną kawalerkę z własną księgą wieczystą, którą w każdym momencie możesz sprzedać jeśli będziesz chciał wyjść z inwestycji

Nasze najnowsze budynki RENTON®

Nasze najnowsze osiedle RENTON w Rumi koło Gdyni to cztery elegancko zaprojektowane budynki, które harmonijnie wkomponowują się w krajobraz, oferując jednocześnie przestrzeń i intymność. Każdy z budynków został zaplanowany tak, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność i komfort mieszkańcom, jednocześnie oferując inwestorom efektywne i rentowne rozwiązania zarządzania nieruchomościami.

I tak:

 • 195 kawalerek: Każda z kawalerek została zaprojektowana z myślą o wygodzie i ergonomii, zapewniając optymalne wykorzystanie przestrzeni. Nowoczesne wnętrza, wysokiej jakości wykończenie i przemyślane udogodnienia, takie jak inteligentne systemy zarządzania, są standardem każdego z mieszkań.
 • Udogodnienia dla mieszkańców: Osiedle RENTON RUMIA GŁOGOWA  wyróżnia się nie tylko wysokim standardem wykończenia, ale także dodatkowymi usługami, które podnoszą komfort życia. Na parterze jednego z budynków znajduje się miejsce na sklep spożywczy o powierzchni około 70 m², a w piwnicy zlokalizowana jest przestrzeń o powierzchni około 100 m², przewidziana na siłownię. Te dodatkowe usługi nie tylko zwiększają atrakcyjność osiedla, ale także zapewniają wygodę i oszczędność czasu mieszkańcom.
 • Miejsca postojowe: Zaprojektowaliśmy 118 miejsc postojowych o standardowych wymiarach oraz 2 przestronne miejsca parkingowe dedykowane dla osób niepełnosprawnych, co gwarantuje komfort i łatwość parkowania. Z naszych doświadczeń wynika, że większość najemców kawalerek nie dysponuje pojazdem. Z tego powodu liczba zaprojektowanych miejsc postojowych jest w pełni wystarczająca. Najprawdopodobniej będą z nich korzystali także użytkownicy sąsiednich nieruchomości i pracownicy okolicznych firm.

Widok zagospodarowania osiedla RENTON® RUMIA GŁOGOWA

Dlaczego warto zainwestować w kawalerki na osiedlu RENTON® RUMIA GŁOGOWA?

Inwestycja w nasze kawalerki RENTON to nie tylko zakup nieruchomości, ale przede wszystkim inwestycja w przemyślany koncept, który odpowiada na realne potrzeby rynku wynajmu. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu, oferujemy produkt, który łączy w sobie nowoczesność, funkcjonalność oraz potencjał do generowania stabilnego dochodu.

Jako Rozsądni Bracia, stawiamy na transparentność i partnerstwo z naszymi inwestorami. Rozumiemy, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wysoka jakość naszych projektów, ale również zaufanie i satysfakcja ludzi, którzy zaufali i powierzyli nam swój kapitał. Dlatego każdy etap inwestycji  w kawalerki RENTON® – zarówno budowa, jak i komercjalizacja – jest dokładnie zaplanowany oraz oparty na naszych doświadczeniach wyniesionych z dotychczas zrealizowanych budynków z mieszkaniami na wynajem.

Przemyślana inwestycja na lata

Decydując się na zakup kawalerek RENTON, inwestujesz w przyszłość. Nasze projekty są odpowiedzią na rosnący popyt na wysokiej jakości niewielkie jednostki mieszkalne w atrakcyjnych lokalizacjach. Dzięki naszemu doświadczeniu i zrozumieniu rynku, kawalerki RENTON® oferują nie tylko atrakcyjne warunki życia dla najemców, ale również stabilne i przewidywalne źródło dochodu dla inwestorów.

Co oferujemy na osiedlu RENTON® RUMIA GŁOGOWA?

Przedmiotem naszej najnowszej oferty są kawalerki inwestycyjne, jedno i dwupokojowe o powierzchniach od ok 15-40m2 wybudowane w budynku RENTON® znajdujące się w mieście Rumia w bezpośrednim sąsiedztwie Gdyni.

RENTONY to budynki projektowane i budowane specjalnie pod kątem późniejszego wynajmu w nich kawalerek. Oznacza to, że zawierają szereg rozwiązań, które sprawiają, że zarządzanie najmem jest bardziej efektywne – m.in. stosujemy system monitoringu części wspólnych, a także takie rozwiązania, które sprawiają, że oferta jest bardziej atrakcyjna dla najemcy niż wynajem konkurencyjnych nieruchomości – m.in. poprzez mniejsze opłaty za utrzymanie lokum.

W budynkach znajdują się komfortowe kawalerki o atrakcyjnych kosztach wynajmu. Każda z nich zaprojektowana została z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, zapewniając jednocześnie nowoczesny design i funkcjonalność. 

Wizualizacja wnętrza najmniejszej kawalerki o powierzchni ok. 15 m2

A tak wyglądają wnętrza łazienki najmniejszych kawalerek:

Dzięki kompaktowym rozmiarom i bardzo niskim kosztom eksploatacji możliwe jest zaoferowanie naszych kawalerek na rynku wynajmu w bardzo atrakcyjnych cenach co sprzyja ich stabilnemu obłożeniu.

Najważniejsza jednak jest ich bardzo atrakcyjna cena.

Sprzedaż naszych kawalerek już się zaczęła a jej przebieg możesz śledzić na naszych social mediach: Facebook i Instagram. A jeśli wolisz tradycyjne kanały i chcesz poznać specjalną ofertę przeznaczoną dla Czytelników naszego bloga to zapisz się na listę mailingową:

Takich nieruchomości na rynku do tej pory brakowało i postanowiliśmy zaoferować  możliwość zakupu atrakcyjnych kawalerek skrojonych idealnie pod wynajem. Inwestycja w nieruchomości na wynajem to coraz bardziej popularny sposób powiększania i zabezpieczenia majątku. Dla niektórych osób stał się wręcz głównym źródłem utrzymania, dla nas także.

Poza korzyściami płynącymi z wynajmu w postaci comiesięcznych wpływów nieruchomości są dodatkowo świetnym nośnikiem kapitału, który rośnie wraz z biegiem czasu.

Nasze inwestycje doceniło środowisko Inwestorów

Potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrą stronę z naszymi pomysłami inwestycyjnymi jest przyznanie nam nagród przez Stowarzyszenie Mieszkanicznik za rok 2022 oraz za rok 2023. W obu tych latach przyznano nam zwycięskie statuetki odpowiednio w kategoriach:

Deweloper Roku 2022
w obszarze budownictwa pod wynajem:

(nagrodę odebrali Michał i Robert)

Deweloper Roku 2023
w obszarze budownictwa pod wynajem:

(nagrodę odebrał Piotr)

Prowadzimy także popularne i najprawdopodobniej jedyne w Polsce szkolenie „Jak wybudować własny RENTON budynek z mieszkaniami na wynajem”.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziesz tutaj:

Zobacz także: Poprzedni wpis

Robert

W 2001 roku zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. Tworzę program partnerski SASANKA® oraz program RENTON® budowy budynków z mieszkaniami na wynajem. Jestem współwłaścicielem spółki deweloperskiej działającej na Pomorzu. Prowadzę szkolenia dla przedsiębiorców chcących prowadzić firmy deweloperskie.

Powiązane wpisy

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.