Co to jest FLIP i ile można na nim zarobić? - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Czy opłaca się go przeprowadzić i ile można na nim zarobić?

Wiele osób pyta mnie co to jest flip. Oczywiście chodzi o flipa w inwestowaniu w nieruchomości a nie o jakąś skomplikowaną figurę gimnastyczną, bo o gimnastyce nie mam zielonego pojęcia 😉

W  języku polskim flip pojawił się od angielskiego zwrotu “house flipping”. Ideą flippingu jest zakup nieruchomości  i następnie sprzedaż z zyskiem. Najczęściej podnosi się jej wartość np. poprzez remont. Wartość mieszkania można również podnieść dzięki zwiększeniu ilości pokoi np. poprzez przeniesienie kuchni do salonu (robiąc aneks kuchenny) a z kuchni powstaje dodatkowy pokój.

Czasami, zdarza się tak, że mieszkanie wystarczy odświeżyć lub zastosować home staging i już można je sprzedać z zyskiem.

Zdjęcia z przykładowego flipa (pokój przed remontem i po remoncie):

Pytacie też w jakiej wysokości zysk ze sprzedaży takiego mieszkania będzie “godziwym zyskiem”? Czy będzie to 5 000, 10 000 czy może dopiero 30 000? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i musisz sam sobie na nie odpowiedzieć.

Ile można zarobić na pierwszym flipie przeczytasz tutaj Jak zarobiłem 40 000zł na pierwszym flipie?

Jest kilka ważnych elementów, które decydują o tym ile powinieneś zarobić:

 1. Jaka jest cena mieszkania? Wiadomo, że im mieszkanie jest tańsze tym mniejszego zysku kwotowego należy się spodziewać. Ciężko będzie znaleźć takie mieszkanie, które kupisz za 100 000 zł i sprzedasz je za 200 000 zł. Oczywiście zdarzają się takie flipy, na których zarabia się 100 czy nawet więcej procent włożonego kapitału.
 2. Ile czasu będzie trwał ewentualny remont? Wiadomo, że czas to pieniądz. Pamiętaj, że musisz doglądać tego remontu. Zastanów się czy jeżeli remont będzie trwał 6 miesięcy a Ty na mieszkaniu zarobisz 5 000 zł to czy będzie to dla Ciebie atrakcyjne wynagrodzenie za 6 miesięcy ciężkiej pracy? Dzieląc ten zysk na 6 miesięcy wychodzi, że zarobiłeś całe 833 zł miesięcznie 🙂 Przyznasz, że to chyba nie jest zbyt porywająca kwota za taką pracę?
 3. Jeżeli korzystasz z cudzego kapitału (banku, inwestorów itp.) to policz ile zapłacisz przez ten czas za te pieniądze. Czy jeżeli inwestorowi będziesz musiał zapłacić 3 000 zł za pożyczony kapitał a remont będzie trwał 6 miesięcy to czy w takim wypadku zarobek 10 000 zł na mieszkaniu będzie dla Ciebie “godziwym wynagrodzeniem”? Znowu powinieneś podzielić zysk przez ilość miesięcy jaką poświęciłeś na daną inwestycję. W tym przypadku wyjdzie już troszeczkę lepiej, bo zarobiłbyś już całe 1160 zł na miesiąc.
 4. Jeżeli korzystasz ze swojego kapitału to czy jeżeli zapłacisz za mieszkanie 300 000 zł i będziesz je 6 miesięcy remontował a kolejne 6 miesięcy sprzedawał to zysk rzędu 20 000 zł będzie dla Ciebie atrakcyjny? Zauważ, że to jest tylko niecałe 7% zwrotu z zainwestowanego kapitału. Nie licząc czasu jaki poświęciłeś na przeprowadzenie tej inwestycji.

Zdjęcia z przykładowego flipa (łazienka przed remontem i po remoncie):

Jak zauważyłeś w powyższych przykładach nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile powinienem zarobić na flipie”? To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie w jakiej wysokości zysk jest dla Ciebie „godziwym zyskiem” z danej inwestycji.

Zajrzyj do naszego Sklepu Rozsądnych Braci. Znajdziesz tu wiele produktów, które pomagają w rozpoczęciu i prowadzeniu biznesu związanego z inwestowaniem w nieruchomości.

Chcesz założyć spółkę z o.o. inwestującą w nieruchomości? Tutaj możesz kupić za symboliczną kwotę zestaw potrzebnych uchwał.

Czy flipowanie to opłacalny biznes?

Flipowanie nieruchomościami to jest zwykły biznes. I tak jak w każdym biznesie dla jednego będzie bardzo atrakcyjny a inny uzna, że to się zupełnie nie opłaca i nie warto tego robić.

Przeczytaj wpis Aliny i zobacz na konkretnym przykładzie jak można zarabiać na flipach: Jak zrobić flipa na mieszkaniu i zarobić ponad 31 tysięcy złotych?

Czy zarobek ponad 100.000 złotych byłby dla Ciebie interesujący? Tyle można zarobić na jednym flipie nie inwestując wcale aż tak wiele – i to w małym mieście! A takich miast jest naprawdę dużo w Polsce 😉 Ile dokładnie trzeba zainwestować i jak przeprowadzić sprawnie takiego flipa? Wszystkie szczegóły znajdziesz w tym przykładzie z życia wziętym: Flip w małym mieście z dużym zyskiem? Ponad 100 tysięcy złotych na jednym flipie!

Na pewno taka forma działalności daje dużą satysfakcje osobom, które lubią zmieniać zapuszczone nieruchomości w perełki. Wyobraź sobie, że kupujesz zdewastowane mieszkanie. Robisz w nim remont i następnie pokazujesz je ludziom, którzy zachwycają się jak jest ładnie wykończone. Satysfakcja jest niesamowita.

Pamiętaj, że pewnego rodzaju flipem jest również deweloperka. O tym jak na niej zarabiać przeczytasz tutaj Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań? oraz tutaj Jak prowadzić inwestycje deweloperskie?

Ile można zarobić na flipie?

Oczywiście na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się taką zasadę, że na flipie powinieneś zarobić conajmniej kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju nieruchomości jaki kupisz oraz od stanu w jakim się znajduje.

Poniżej możesz zobaczyć tabelkę z wynikami z ostatnich flipów przeprowadzonych przez naszą spółkę inwestycyjną:

Pamiętaj o tym, że handel nieruchomościami to jest prowadzenie zorganizowanej działalności gospodarczej i powinieneś takową prowadzić oraz odprowadzać podatki od tego co zarobisz.

Pamiętaj również o tym, że sprzedając nieruchomość obowiązuje Cię 5 letnia rękojmia. Dlatego dobrze przemyśl w jakiej formie powinieneś prowadzić działalność gospodarczą przy przeprowadzaniu flipów. Tak, abyś chronił swój osobisty majątek.

Koniecznie przeczytaj jak chronić swój majątek prowadząc biznes Inwestowanie jak gra komputerowa – używaj save’ów.

Flipowanie nieruchomościami to kolejna możliwość budowania swojego majątku dzięki nieruchomościom i kolejny krok do niezależności finansowej.

Jeśli czujesz, że masz większy potencjał niż tylko robienie flipów to pomyśl o inwestycjach deweloperskich. Możesz zacząć od domów jednorodzinnych. Przeczytaj ten wpis Roberta: Jak wybudować swoje pierwsze osiedle domów jednorodzinnych? i sprawdź czy takie inwestowanie jest dla Ciebie odpowiednie?

A Ty co uważasz o flipach? Myślisz, że to dobry pomysł na budowanie majątku? Podziel się ze mną w komentarzu.

Co daje wolność finansowa i czy warto do niej dążyć przeczytasz tutaj Żeglowanie ku wolności finansowej

Jeżeli zastanawiasz się czy to jest odpowiedni czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej koniecznie przeczytaj ten artykuł Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej?

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to poleć go swoim znajomym, zostaw komentarz, udostępnij na facebook’u. Ciebie to nic nie kosztuje a dla mnie będzie to sygnał, że robię dobrą robotę 🙂

Zobacz także:  Poprzedni wpis | Następny wpis

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

komentarzy 29Moja opinia

 • Witaj, wyniki finansowe wyglądają bardzo zachęcająco, ale musimy pamiętać o wielu aspektach przy zakupie mieszkania na flipa, np. cena, lokalizacja, stan techniczny, forma własności, itp. Wiele zależy od wyboru odpowiedniego lokalu prawda? Widzę, że średnio taka inwestycja trwała pół roku, sporo, czyli dwie w roku mając ograniczony kapitał. Planuję za pół roku kupić mieszkanie na flipa w Warszawie i jak śledzę ten rynek to okazuje się, że najlepsze mieszkania które pojawią się w internecie sprzedawane są błyskawicznie, więc trzeba być dobrze przygotowanym do takiej transakcji.
  Myślę, że warto ruszyć z takim biznesem, bo nawet tylko 2 takie flipy rocznie po 40tyś. zysku daje świetny dochód roczny, przy czym nie jest to szczególnie skomplikowane przedsięwzięcie. Biorąc ekipy do prac remontowych, a samemu jedynie nadzorując możemy to robić „po godzinach”. Pozdrawiam

  • Myślę,
   że jest to dobry pomysł na kolejny artykuł czyli jak kupić dobre mieszkanie na flipa 🙂 Zapisujemy!
   Czy warto ruszyć z takim biznesem? Oczywiście, że tak! Pamiętaj tylko o odpowiedniej formie prawnej!
   Pozdrawiam

 • Jak wygląda sprawa podatku vat przy takich flipach? Rozmawiałem właśnie z księgowym i przychylał się do tego że vat bodajże 8% będzie trzeba płacić.

 • Witaj Łukaszu,
  Jeżeli na remont mieszkania wydasz mniej niż 30% wartości mieszkania (30% ceny zakupu) a do tego mieszkanie było używane conajmniej 5 lat to nie musisz płacić vat’u przy sprzedaży. Taka jest interpretacja naszych księgowych i do tego się stosujemy. Natomiast warto abyś skorzystał z pomocy doświadczonego księgowego w tym zakresie, bo przepisy lubią się u nas często zmieniać.

   • Mam pytanie odnośnie dwóch powyższych wpisów. Jakie znaczenie przy podatku od zysku z flipa ma to czy wydaliśmy więcej niż 30% ceny nabycia czy mniej niż 30%.Proszę na przykładzie jakie podatki zapłacimy jeżeli kupimy mieszkanie za 100tys. a sprzedamy za 125 tys. (załóżmy 15 tys. kosztów a 10 tys. zysk a jaki podatek zapłacimy jeśli sprzedamy za 150 tys. ( załóżmy 40 tys. kosztów i 10 tys. zysk ) chodzi mi o to na co wpływa jeśli kosztów mamy mniej czy więcej niż 30% ceny nabycia

 • Witam,
  jak narazie jestem laikiem w tym temacie i proszę o wyjaśnienie tematu związanego z kosztami sprzedaży mieszkania kupionego na flipa przed upływem 5 lat? Czytałem gdzieś o 19% podatku , tutaj wspominacie o 8% vat więc jak to dokładnie jest?
  Pozdrawiam Szymon

  • Moim zdaniem mylisz podatki. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie (jako os.fizyczna), od którego nabycia nie minęło jeszcze 5 pełnych lat kalendarzowych, to musisz odprowadzić do US 19% podatku z osiągniętego zysku. Innymi słowy, gdy kupisz za 100 tys nieruchomość, wydasz 5 tys na notariusza, pośrednika itd., a potem jeszcze 25 tys na remont – czyli razem 130 tys – a sprzedaż w ciągu tych 5 lat za 150 tys., to 20 tys zysku będzie obłożone 19% podatkiem.
   Gdy nabywasz nieruchomość, to zazwyczaj (jako nabywca) płacisz podatek od czynności cywilno prawnych (PCC), chyba że nabywasz od dewelopera, to w cenie jest już zawarty podatek VAT 8%.

   • Placi się podatek jeżeli sprzedaz nieruchomość przed upływem 5 lat…Ale jeśli otrzymaną kwotę przeznaczysz znowu na zakup innej nieruchomości wtedy jesteś zwolniony z podatku nawet gdy sprzedaz mieszkanie po 2 latach od zakupu.

 • Czy w dzisiejszych czasach jest możliwe kupienie mieszkania na flip , kiedy się jest „zwykłym kowalskim” rozpoczynającym dopiero inwestowanie? W momencie kiedy pojawia się tak zwana „okazja” ustawia się kolejka 20 potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem i rozpoczyna się walka… mówię tu o Wwie może jest inaczej w mniejszych miejscowościach….

  • Niestety z moich obserwacji wynika dokładnie to samo. Myślę, że w dzisiejszych czasach liczą się głównie znajomości, kontakty.. te prawdziwe „perełki” nie trafiają na portale ogłoszeniowe do internetu

  • Od 14 lat prowadzę firmę budowlaną (wykończenia i remonty) kupuję mieszkania deweloperskie i z rynku wtórnego. Mogę powiedzieć jasno, że jeśli nie masz firmy budowlanej, a chcesz zarobić, to pierwsze co znajdź sobie „Janusza”, kolejna sprawa, jak widać na obrazkach to tanie materiały, dalej jasne kolory i dobra aranżacja wnętrza. Gdy dowiedziałem się, ze to co robię to „flip na rynku nieruchomości” zacząłem się śmiać. Gdyż ja zarabiam na prawdziwym podniesieniu wartości nieruchomości. Materiałem, aranżacją, po mojej sprzedaży nowi nabywcy nadal mogą zarobić na dalszym obrocie tym mieszkaniem nawet kilka tyś zł (oczywiście jeśli przez 5 lat będą trzymać mieszkanie w takim stanie, najlepiej pod folią xD, albo mają spółki i szybko obracają wieloma inwestycjami. UK, zmieniła swoje prawo budowlane by ograniczyć nieuczciwy flip, taki jaki działa w USA, Polsce. Gdzie za dobrze wyglądającą tandetę trzeba zapłacić więcej, mam nadzieje, że i w Polsce to wejdzie. Oczywiście, ja nie uważam się za flipera, bo gdy piszą do mnie ludzie z branży flip z Warszawy i pytają się ile wezmę za remont i czy zgodzę się na tyle mówię im w prost „spier…” Czemu, tak mówię, gdyż widząc wyceny podane tu przez Panów „R Braci” czyli przychody, minus zakup mieszkania, pokazują, że robią remont mieszkania np 60 m w cenie, w którą ja wydaje na 3 pracowników, a gdzie podatek, gdzie zysk. Fakt ja zatrudniam ludzi na umowę o pracę, a ludzie od flipów wspierają czarny rynek i nieuczciwe firmy budowlane. I tak jest to prawda nie ważne co Panowie wam odpiszą, czy jak odpowiedzą na mój wpis, dane pokazują jasno, flip w Polsce wspiera nieuczciwe firmy budowlane, oraz osoby które w ogóle nie prowadzą działalności. Kukiz w ostatniej kadencji, by bronić wolnego rynku przed nieuczciwymi graczami chciało wprowadzić zapisy prawne regulujące działania na rynkach budowlanych dotyczące tak zwanego flipingu. Cóż wygrało pis, ale cieszę się, ze nie PO czy inna lewica, bo wtedy to już w ogóle byłaby wolna amerykanka. Co do samego flipingu, gdyby nie to jak wykonuje sie przygotowanie mieszkań, domów pod dalszy obrót byłoby to fajne, niestety jak dla mnie to mało uczciwa forma zarobku, szczególnie , ze sprzedaje się słaby produkt w wyższej cenie niż jest wart. kupiłem mieszkanie na Jasieni (Gdańsk) 675 tyś czyli m 7500 zł O dziwo mieszkania 2 piętrowe to tam norma i są drogie. Widziałem, na oto dom 2 w cenie ok 750/800 tyś pomyślałem, przesada, I jeszcze ich układ straszny, do tego wiszą na kilku innych stronach już długie miesiące. Z tego co widzę teraz nadal wisi jedno. Ale wracając przebudowałem obydwa piętra . Na dole jedna sypialnia i salon z kuchnią, wc, w sypialni łazienka. Na górze dwie sypialnie i każda z łazienką i dwie garderoby. plus dwa balkony o powierzchni 15 m łącznie. I tak to się zarabiać powinno na flipach, uczciwie podnosząc prawdziwie ich wartość. Mieszkanie poszło za 956000,01 zł, grosik zawsze biorę na szczęście.

   • Panie Antonii. Głupoty Pan pisze. Wspieranie czarnego rynku itp. Z jakiej racji ? Ja zatrudniam podwykonawców i od wszystkich biorę faktury. Każda faktura jest kosztem więc umniejsza podatek dochodowy i oczywiście jeśli jest naliczony Vat to też i umniejszam swój VAT po sprzedaży. Większość podwykonawców jest na 6 lub 8 procentowym ryczałcie. Więc proszę mi wyjaśnić jaki cel jest zatrudniać na czarno. Na czarno to zazwyczaj dorabiają amatorzy, którzy nie mają zleceń, bo wykonują swoją prace nieprofesjonalnie. Wynająłem nawet kiedyś podwykonawcę, który miał JDG, ale pracował po godzinach, bo główna praca to był etat. Powinna mi się wczesniej zapalić lampka kontrolna, bo ktoś kto jest dobry to w tej branży zazwyczaj ma zamówień na 0,5 roku z góry (a nawet jak jest przeciętny, ponieważ jest deficyt ekip remontowych). W tym przypadku był to amator. Amator nie tylko nie będzie pracował z poleceń , ale też inni będą przestrzegali przed współpracą z taką osobą. Większość z podwykonawców notuje średni, albo nawet min. zysk na poziomie 8tyś netto (na rękę) na miesiąc przy 8 godz dniu pracy. Nie bardzo rozumiem zdanie, że sprzedaje się słaby produkt w wyżej cenie ? Na jakiej podstawie ta ocena? Każdy lokaj jest inny, w innym miejscu, a o cenie decyduje wiele czynników.

 • Kupiłem mieszkanie od dewelopera jako osoba fizyczna. Mieszkanie jeszcze nie zostało mi oddane. Chciałbym je sprzedać jeszcze przed przeniesieniem własności. Dochód szacuje na ok 30-40 tyś. Z jakimi podatkami muszę się liczyć?

  Pozdrawiam

 • Robicie dobrą robotę! Nigdy z tak wielkim zaciekawieniem nie czytałem artykułów jeden za drugim. Fantastyczna strona! Cieszę się, że dzisiaj ją znalazłem w necie. Właśnie dowiedziałem się, że to co robię nazywa się flipowaniem. Niedawno zakończyłem remont mieszkania które kupiłem na przetargu. Cena zakupu z jednym postąpieniem wyniosła 57,000 zł. Mieszkanie 33 m2 do kapitalnego remontu, bez łazienki. Remont trwał 10 miesięcy i kosztował wraz z umeblowaniem 60,000 zł. Pani z biura nieruchomości wyceniła mieszkanie na 220,000 zł. Już jest wystawione do sprzedania, a ja codziennie będę razem z Wami zdobywał wiedzę która pozwoli mi na dalsze, rozsądne inwestowanie w nieruchomości.

 • Witam!
  Poteoretyzujmy.
  Buduję dom na działce która kosztowała mnie 50000. Chciałbym sprzedać go w momencie kiedy kończy się kasa z jakimś tam zyskiem W dom wpompowałem załóżmy 150000. Razem jest 200000. Chcę na tym zarobić 20% czyli 40000. Nieruchomość nie jest jeszcze oddana do użytku i nie minęło lub minęło 5 lat od zakupu działki. Co z 19% podatkiem do US? Od jakiej kwoty liczony byłby ten podatek(różnicy między zakupem działki i sprzedaży nieruchomości?) A może jest sposób żeby go ominąć?

 • Trafiłam tutaj przypadkowo, ale zostanę na dłuzej. Artykuł bardzo ciekawy, a dyskusja w komenatrzach jeszcze bardziej. Mam nadzieję, ze uzyskam odpowiedz, ktora nie dotyczy artykułu. Jestem studentka 1 roku magisterki na kierunku rynek nieruchomości, czy warto zagłebić się w ten temat i założyc własną działalnosc czy lepiej odbyć stąz ( praktyke ) w firmie, ktora sie tym specjalizuje. Troche czytałam na temat ofert pracy roznych biur nieruchomosci i z czasem i tak trzeba załozyc własna dzialalnosc. Pozdrawiam

 • Mam 2 działki po 10 ar i zastanawiam się na budową 2 bliźniaków. Cz to jeszcze filip czy deweloperka?

  • W zasadzie nie ma znaczenia jak nazwiesz to co chcesz zrobić – ważne abyś uzyskał odpowiednie profity z inwestycji. Ale: tak, mógłbyś nazwać to działalnością deweloperską.

 • Hej, mega fajny blog.
  Piszę z U.K i tutaj właśnie inwestuje.
  Jestem jednak ciekaw na jakie zwroty można liczyć przy flipie w Polsce.
  Chodzi mi o % względem zainwestowanego kapitału.
  Dla przykładu na północy Anglii gdzie inwestuje to np. inwestując 80k można zarobić z 20k.
  A w Polsce ?

 • Witam 🙂
  Mam pytanie. Mamy za sobą pierwsze 3 mieszkania. Sprzedane z całkiem ładnym zyskiem bo ok 370tys, jednakże zawsze w celu uniknięcia podatku, najpierw przez 5 lat wynajmowaliśmy. Teraz nie chcemy już mrozić gotówki. Rozważamy flipowanie na działalności.
  Mamy obecnie na oku mieszkanie za 145 tysięcy, które po remoncie moglibyśmy sprzedać za ok 250 tysięcy. Na remont, koszty utrzymania mieszkania w czasie jego trwania i notariusza przewidujemy ok 50tys. Zakładając, ze mieszkanie sprzedamy w krótkim czasie, będziemy musieli zapłacić 19% od różnicy między kwotą zakupu a kwotą sprzedaży? Czy od kwoty uzyskanego dochodu, po odliczeniu kosztów remontu?
  Jeśli chcielibyśmy zakupić mieszkanie w ramach działalności gospodarczej, to jak ugryźć temat? Będę wdzięczna za podpowiedzi 🙂

 • Witam
  Mam dużo czasu wolnego na wyszukiwanie perełek w moim okręgu ,lubię remonty i jestem kreatywna ,brak mi tylko znajomosci prawnej i wiedzy co do sprzedaży .Jeśli ktoś z was ma czas i służy pomocą będę wdzięczna .Agnieszka tel:538221817

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.