Co to jest FLIP i ile można na nim zarobić? – ROZSĄDNI BRACIA – BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Czy opłaca się go przeprowadzić i ile można na nim zarobić?

Wiele osób pyta mnie co to jest flip. Oczywiście chodzi o flipa w inwestowaniu w nieruchomości a nie o jakąś skomplikowaną figurę gimnastyczną, bo o gimnastyce nie mam zielonego pojęcia 😉

W  języku polskim flip pojawił się od angielskiego zwrotu “house flipping”. Ideą flippingu jest zakup nieruchomości  i następnie sprzedaż z zyskiem. Najczęściej podnosi się jej wartość np. poprzez remont. Wartość mieszkania można również podnieść dzięki zwiększeniu ilości pokoi np. poprzez przeniesienie kuchni do salonu (robiąc aneks kuchenny) a z kuchni powstaje dodatkowy pokój.

Czasami, zdarza się tak, że mieszkanie wystarczy odświeżyć lub zastosować home staging i już można je sprzedać z zyskiem.

Zdjęcia z przykładowego flipa (pokój przed remontem i po remoncie):

Pytacie też w jakiej wysokości zysk ze sprzedaży takiego mieszkania będzie “godziwym zyskiem”? Czy będzie to 5 000, 10 000 czy może dopiero 30 000? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i musisz sam sobie na nie odpowiedzieć.

Ile można zarobić na pierwszym flipie przeczytasz tutaj Jak zarobiłem 40 000zł na pierwszym flipie?

Jest kilka ważnych elementów, które decydują o tym ile powinieneś zarobić:

  1. Jaka jest cena mieszkania? Wiadomo, że im mieszkanie jest tańsze tym mniejszego zysku kwotowego należy się spodziewać. Ciężko będzie znaleźć takie mieszkanie, które kupisz za 100 000 zł i sprzedasz je za 200 000 zł. Oczywiście zdarzają się takie flipy, na których zarabia się 100 czy nawet więcej procent włożonego kapitału.
  2. Ile czasu będzie trwał ewentualny remont? Wiadomo, że czas to pieniądz. Pamiętaj, że musisz doglądać tego remontu. Zastanów się czy jeżeli remont będzie trwał 6 miesięcy a Ty na mieszkaniu zarobisz 5 000 zł to czy będzie to dla Ciebie atrakcyjne wynagrodzenie za 6 miesięcy ciężkiej pracy? Dzieląc ten zysk na 6 miesięcy wychodzi, że zarobiłeś całe 833 zł miesięcznie 🙂 Przyznasz, że to chyba nie jest zbyt porywająca kwota za taką pracę?
  3. Jeżeli korzystasz z cudzego kapitału (banku, inwestorów itp.) to policz ile zapłacisz przez ten czas za te pieniądze. Czy jeżeli inwestorowi będziesz musiał zapłacić 3 000 zł za pożyczony kapitał a remont będzie trwał 6 miesięcy to czy w takim wypadku zarobek 10 000 zł na mieszkaniu będzie dla Ciebie “godziwym wynagrodzeniem”? Znowu powinieneś podzielić zysk przez ilość miesięcy jaką poświęciłeś na daną inwestycję. W tym przypadku wyjdzie już troszeczkę lepiej, bo zarobiłbyś już całe 1160 zł na miesiąc.
  4. Jeżeli korzystasz ze swojego kapitału to czy jeżeli zapłacisz za mieszkanie 300 000 zł i będziesz je 6 miesięcy remontował a kolejne 6 miesięcy sprzedawał to zysk rzędu 20 000 zł będzie dla Ciebie atrakcyjny? Zauważ, że to jest tylko niecałe 7% zwrotu z zainwestowanego kapitału. Nie licząc czasu jaki poświęciłeś na przeprowadzenie tej inwestycji.

Zdjęcia z przykładowego flipa (łazienka przed remontem i po remoncie):

Jak zauważyłeś w powyższych przykładach nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile powinienem zarobić na flipie”? To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie w jakiej wysokości zysk jest dla Ciebie “godziwym zyskiem” z danej inwestycji.

Zajrzyj do naszego Sklepu Rozsądnych Braci. Znajdziesz tu wiele produktów, które pomagają w rozpoczęciu i prowadzeniu biznesu związanego z inwestowaniem w nieruchomości.

Chcesz założyć spółkę z o.o. inwestującą w nieruchomości? Tutaj możesz kupić za symboliczną kwotę zestaw potrzebnych uchwał.

Czy flipowanie to opłacalny biznes?

Flipowanie nieruchomościami to jest zwykły biznes. I tak jak w każdym biznesie dla jednego będzie bardzo atrakcyjny a inny uzna, że to się zupełnie nie opłaca i nie warto tego robić.

Przeczytaj wpis Aliny i zobacz na konkretnym przykładzie jak można zarabiać na flipach: Jak zrobić flipa na mieszkaniu i zarobić ponad 31 tysięcy złotych?

Czy zarobek ponad 100.000 złotych byłby dla Ciebie interesujący? Tyle można zarobić na jednym flipie nie inwestując wcale aż tak wiele – i to w małym mieście! A takich miast jest naprawdę dużo w Polsce 😉 Ile dokładnie trzeba zainwestować i jak przeprowadzić sprawnie takiego flipa? Wszystkie szczegóły znajdziesz w tym przykładzie z życia wziętym: Flip w małym mieście z dużym zyskiem? Ponad 100 tysięcy złotych na jednym flipie!

Na pewno taka forma działalności daje dużą satysfakcje osobom, które lubią zmieniać zapuszczone nieruchomości w perełki. Wyobraź sobie, że kupujesz zdewastowane mieszkanie. Robisz w nim remont i następnie pokazujesz je ludziom, którzy zachwycają się jak jest ładnie wykończone. Satysfakcja jest niesamowita.

Pamiętaj, że pewnego rodzaju flipem jest również deweloperka. O tym jak na niej zarabiać przeczytasz tutaj Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań? oraz tutaj Jak prowadzić inwestycje deweloperskie?

Ile można zarobić na flipie?

Oczywiście na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się taką zasadę, że na flipie powinieneś zarobić conajmniej kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju nieruchomości jaki kupisz oraz od stanu w jakim się znajduje.

Poniżej możesz zobaczyć tabelkę z wynikami z ostatnich flipów przeprowadzonych przez naszą spółkę inwestycyjną:

Pamiętaj o tym, że handel nieruchomościami to jest prowadzenie zorganizowanej działalności gospodarczej i powinieneś takową prowadzić oraz odprowadzać podatki od tego co zarobisz.

Pamiętaj również o tym, że sprzedając nieruchomość obowiązuje Cię 5 letnia rękojmia. Dlatego dobrze przemyśl w jakiej formie powinieneś prowadzić działalność gospodarczą przy przeprowadzaniu flipów. Tak, abyś chronił swój osobisty majątek.

Koniecznie przeczytaj jak chronić swój majątek prowadząc biznes Inwestowanie jak gra komputerowa – używaj save’ów.

Flipowanie nieruchomościami to kolejna możliwość budowania swojego majątku dzięki nieruchomościom i kolejny krok do niezależności finansowej.

Jeśli czujesz, że masz większy potencjał niż tylko robienie flipów to pomyśl o inwestycjach deweloperskich. Możesz zacząć od domów jednorodzinnych. Przeczytaj ten wpis Roberta: Jak wybudować swoje pierwsze osiedle domów jednorodzinnych? i sprawdź czy takie inwestowanie jest dla Ciebie odpowiednie?

A Ty co uważasz o flipach? Myślisz, że to dobry pomysł na budowanie majątku? Podziel się ze mną w komentarzu.

Co daje wolność finansowa i czy warto do niej dążyć przeczytasz tutaj Żeglowanie ku wolności finansowej

Jeżeli zastanawiasz się czy to jest odpowiedni czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej koniecznie przeczytaj ten artykuł Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej?

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to poleć go swoim znajomym, zostaw komentarz, udostępnij na facebook’u. Ciebie to nic nie kosztuje a dla mnie będzie to sygnał, że robię dobrą robotę 🙂

Zobacz także:  Poprzedni wpis | Następny wpis
Michał

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

Loading comments...