Czy już niedługo zaczniemy budować Sasanki na Marsie? - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

W tym roku nie możemy narzekać na brak zimy 🙂 a ponoć, jak mówi stare polskie przysłowie „jaka zima takie lato”, więc z niecierpliwością oczekuję, że lato będzie gorące i upalne :).

Nie wiem jak u Ciebie, ale u nas na wybrzeżu zima właśnie odpuszcza, aktualnie na termometrze jest kilka stopni powyżej zera, topnieje śnieg. Świat nagle zrobił się bardzo ponury 😉

Oczywiście dzisiaj nie będę się rozpisywał o pogodzie, bo w końcu nie mam na nią wpływu i po prostu muszę się do niej dostosować 🙂 chociaż przyznam się szczerze, że bardzo już tęsknię za słońcem i ciepłym piaskiem ;).

Wracając do tematu, który mnie najbardziej interesuje, czyli nieruchomości, to rząd zaczął dosyć intensywnie pracować nad Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym. Na czym ma on polegać? Głównym założeniem jest to aby bardziej chronić nabywców lokali mieszkalnych. W praktyce dla nas, deweloperów, jest to dodatkowy podatek, który będziemy musieli odprowadzić. 

Wydaje się, że jest on niewielki, bo przy rachunkach powierniczych otwartych ma wynosić 2% a w przypadku zamkniętych rachunków 0,2%. Jak podejrzewam wartości te odnoszą się do wartości sprzedawanych mieszkań. Jak popatrzymy na te wartości to wydają się bardzo niskie, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jest to 2% od przychodu. Oznacza to, że zyski na projektach deweloperskich stopnieją o około 6-15%. Zakładając marżę na poziomie 20-30%. 

Co to tak naprawdę oznacza? Oznacza to, że niektóre projekty deweloperskie nie będą wogóle powstawać. Jak obserwowaliśmy rynek to powstawały takie inwestycje deweloperskie, na których deweloperzy mieli narzut około 10-15%. Tworzenie takich projektów, moim zdaniem, było, jest i będzie bez sensu. Deweloperka jest na tyle wymagającym biznesem i obracają się w niej tak duże pieniądze, że narzut powinien wynosić minimum 20-30%. W innym przypadku przy drobnych problemach na rynku może zdarzyć się tak, że deweloper nie będzie miał możliwości aby obniżyć cenę mieszkań, tak aby na nich jeszcze cokolwiek zarobić lub po prostu nie zatopić firmy. 

Jak czytam czasami komentarze pod artykułami w internecie to ludzie się oburzają, że deweloper zarabia 20,30% na projekcie deweloperskim, pojawiają się takie głosy, że to złodziejstwo i że deweloperzy dorabiają się na krzywdzie innych. Dziwią mnie takie opinie. Gdybym ja chciał kupować mieszkanie od dewelopera to zależałoby mi na tym aby zarobił on jak najwięcej na tym projekcie gdyż wtedy istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że cały projekt zakończy z sukcesem i będę mógł otrzymać zakupione mieszkanie. 🙂 

Wracając do DFG to ta dodatkowa składka zapewne odbije się na cenach mieszkań. Jest to tak naprawdę kolejny podatek nałożony na polskie firmy deweloperskie (tuż po tym gdy rząd nałożył dodatkowy podatek dla spółek komandytowych). Innym aspektem powstania tego funduszu, będzie to, że wejście nowych firm deweloperskich na rynek zostanie mocno utrudnione. Z jednej strony mnie to cieszy 😉 z drugiej strony jestem zwolennikiem wolnego rynku i kolejne regulacje i podatki mocno mnie wkurzają.

Więcej o tym projekcie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego przeczytasz tutaj:

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-ochronie-praw-nabywcy-lokalu-mieszkalnego-lub-domu-jednorodzinnego-oraz-o-deweloperskim-funduszu-gwarancyjnym

Oddalając się trochę od przyziemnych spraw to nie wiem czy słyszałeś, ale w czwartek wylądował na marsie amerykański łazik planetarny Perseverance. Ma on poszukiwać śladów organicznych na Marsie a także zebrać informacje o składzie chemicznym i mineralnym. Zebrane próbki powróca na Ziemię, aby można było lepiej przygotować kolejne misje na tą planetę. Nowością jest to, że pierwszy raz w historii ludzkości na Marsie będzie latał również dron. Nie ma on co prawda takich zasięgów jak te, które latają nad ziemią, ale pokazuje to jak niesamowicie nauka idzie do przodu. Jednym z moich marzeń jest podróż w kosmos. Jestem ciekaw czy dożyję czasów gdy będzie można podróżować na Marsa.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86444%2Camerykanski-lazik-perseverance-wyladowal-na-marsie.html

Tymczasem w piątek padł kolejny rekord wyceny Bitcoina. Jego wartość w PLN przekroczyła 200.000zł. Jestem ciekaw do jakiej kwoty dojdzie w tym roku 🙂

W tym tygodniu wrzuciliśmy także na nasz kanał na YT  nowy film. Jeżeli jeszcze go nie widziałeś to tutaj wklejam do niego link Jak kupić pierwszą nieruchomość na wynajem.. Daj znać jak Ci się podoba nowa formuła tego filmu 🙂

Na koniec mam też dla Ciebie niesamowitą wiadomość związaną z naszymi projektami. To znaczy ja się strasznie tym jaram ;). W minioną środę założyliśmy naszą pierwszą spółkę akcyjną 🙂 Nazwa spółki to SASANKA S.A. i jak się zapewne domyślasz będzie zajmowała się programem budowy Sasanek w całej Polsce. Naszym celem jest to aby w Polsce powstawało ich conajmniej 1.000 rocznie. Program nabiera coraz większego pędu. W tym roku mamy niesamowicie dużo zapytań o niego a także podpisujemy kolejne umowy na ich realizację (przyznaję się szczerze, że trochę zaniedbaliśmy umieszczanie na social mediach filmów/zdjęć z kolejnych podpisanych umów).

Myślę, że już niedługo na mapie w naszym biurze a także na stronie sasanka.eu będą zajęte wszystkie województwa :). Trzymaj kciuki żeby nasz plan się powiódł.  

Zobacz także: Poprzedni wpis | Następny wpis

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.