Prowadzisz spółkę? Grozi Ci nawet MILION złotych kary! - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Czy 13-tki naprawdę mogą przynieść pecha? Już naprawdę niedużo czasu zostało na dopełnienie obowiązku zgłoszenia beneficjentów i reprezentantów spółki w systemie CRBR – zwanym przez nas potocznie po prostu cerber.

Swoją drogą – mają fantazję ci urzędnicy przy wymyślaniu nazw. Od razu widać, że system nie służy do niczego błahego.

Niewiele mówi się o tym w mediach, wielu przedsiębiorców z którymi rozmawiam nie ma pojęcia o pojawieniu się nowego obowiązku. Temat dzisiejszego wpisu powinien Cię jednak bardzo mocno zainteresować jeśli prowadzisz spółkę.

Jestem ciekaw czy otrzymałeś już informację o cerberze od swojej księgowej, prawnika czy notariusza?

Pamiętaj o tym, że nie jestem prawnikiem i o szczegółowe informacje i interpretacje adekwatne do Twojej sytuacji powinieneś prosić swojego prawnika.

1 marca 2018 roku została uchwalona ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, potem ministerstwo wydało odpowiednie rozporządzenia i został uruchomiony portal do obsługi zbieranych informacji. Okazuje się, że doszedł nam kolejny obowiązek rejestracyjny do spełnienia. Na dodatek tym razem zastosowano metodę solidnego kija, marchewki niestety nie dostrzegłem 🙁

Na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Finansów można przeczytać, że:

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.

Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.

Kto musi zarejestrować się w systemie?

Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych następujących spółek:

 • jawnych,
 • komandytowych,
 • komandytowo-akcyjnych,
 • z ograniczoną odpowiedzialnością;
 • prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.)
 • akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).

Jeśli więc prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej lub JDG to nie jesteś zobowiązany do rejestracji w cerberze i możesz odetchnąć. Nie grozi Ci sankcja przewidziana przez prawodawcę.

W zamierzeniu zawierając transakcję każdy będzie mógł sprawdzić nieodpłatnie w cerberze kto ostatecznie stoi za daną firmą-kontrahentem – rejestr bowiem ma być jawny dla każdego zainteresowanego.

Kto to jest beneficjent rzeczywisty?

Chodzi o osobę fizyczną, która stoi za daną spółką. Przede wszystkim dotyczy to osób, które mają możliwość kontrolowania  spółki oraz o takie osoby „w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna” – cokolwiek by to miało znaczyć.

Przekładając na konkretny przykład spółki z o.o. – beneficjentem rzeczywistym będzie osoba, która spełnia któryś z tych warunków:

 • posiada więcej niż 25% udziałów spółki
 • dysponuje więcej niż 25% głosów w organie stanowiącym spółki – czyli przy podejmowaniu uchwał przez Zgromadzenie Wspólników
 • posiada kontrolę nad innymi osobami prawnymi (np. spółkami), które łącznie mają odpowiednio więcej niż 25% udziałów spółki bądź dysponują więcej niż 25% głosów w organie stanowiącym spółki
 • zajmuje wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Organa spółki z o.o. to:
  • zarząd spółki
  • rada nadzorcza – jeśli taka została ustanowiona
  • zgromadzenie wspólników

Jakie informacje muszę podać w cerberze?

Aby zarejestrować zgłoszenie w cerberze będziesz musiał podać następujące informacje:

 • dane identyfikacyjne spółki
 • dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego, a w przypadku więcej niż jednego beneficjenta rzeczywistego – dane każdego z beneficjentów rzeczywistych
 • dane członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki, a w przypadku więcej niż jednego członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki – dane każdego z członków organu lub wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki.

Kto rejestruje informacje w cerberze?

Powinna to zrobić osoba upoważniona do reprezentacji spółki.

Ile kosztuje zgłoszenie w cerberze?

Zgłoszenie jest nieodpłatne poprzez internet. Aby to zrobisz wystarczy, że posiadasz ePUAP.

Do kiedy mam czas na rejestrację w cerberze?

Termin, w którym musisz dopełnić tego obowiązku zależy od tego kiedy została zarejestrowana spółka. I tak:

 • jeśli spółka została zarejestrowana w KRS później niż 13 października 2019 roku to musisz zgłosić ją w cerberze w terminie 7 dni od dnia jej wpisania do KRS – dotyczy to także zmian wpisanych do KRS.

  Czyli teraz przy zakładaniu nowej spółki musisz pamiętać o obowiązkowym zarejestrowaniu jej w cerberze.

 • jeśli spółka została wpisana do KRS przed 13 października 2019 r. to masz czas na zgłoszenie jej do cerbera do dnia 13 kwietnia 2020 roku.

Same 13-nastki… Wejście w życie 13-go i termin na ostateczne zgłoszenie też do 13-go.

Czy w tym przypadku może to być zwiastun jakiejś pechowej dla nas sytuacji?

Odpowiedź brzmi: tak.

Jakie są kary za brak rejestracji?

W przypadku gdy nie dopełnisz obowiązku rejestracji ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przewiduje m.in. karę pieniężną:

do 1 miliona złotych!

Brzmi zachęcająco, prawda? 😐

Co ciekawe nie znalazłem tej informacji na stronie ministerstwa, a jedynie w treści wspomnianej ustawy. Ciekawe ilu przedsiębiorców ma czas na czytanie na bieżąco wszystkich nowych ustaw?

Myślę, że zarówno powszechność obowiązku, jak i bardzo duża wysokość potencjalnej kary powinna skutkować podawaniem takiej informacji WIELKIMI CZCIONKAMI na głównej stronie ministerstwa.

Aha: ustawa o cerberze nie przewiduje instytucji czynnego żalu – o czym ministerstwo na prowadzonej przez siebie stronie lojalnie uprzedza. Czytając dalej na stronie ministerstwa można znaleźć informację, że „składanie wniosków i próśb w tym zakresie jest więc bezprzedmiotowe”.

Co to oznacza? Hmmmm, łatwo się domyślić.

Masz trochę czasu dziś wieczorem?

Może warto przeznaczyć go na rejestrację w cerberze? Proszę, oto link do strony ministerstwa.

Życzę miłego wieczoru.

Daj znać czy wiedziałeś o obowiązku rejestracji w cerberze? Czy ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny?

Jeśli masz znajomego który prowadzi spółkę lub niedawno ją założył – przekaż mu proszę link do tego wpisu.

Zobacz także: Poprzedni wpis

Robert

W 2001 roku zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. Tworzę program partnerski SASANKA® oraz program RENTON® budowy budynków z mieszkaniami na wynajem. Jestem współwłaścicielem spółki deweloperskiej działającej na Pomorzu. Prowadzę szkolenia dla przedsiębiorców chcących prowadzić firmy deweloperskie.

Powiązane wpisy

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.