Jak wynająć swoje mieszkanie by spać spokojnie – 6 zasad - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Najemca nie jest Twoim wrogiem, ale przyjacielem również nie. Wasze relacje powinny być profesjonalne. Oznacza to, że  już na początku Waszej znajomości reguły muszą być możliwie czytelne.

Pomoże w tym wprowadzenie w życie kilku zasad, które jasno określą reguły panujące na linii Wynajmujący-Najemca. Zaoszczędzi Ci to wiele czasu i nerwów.

Do czego dążymy?

Każdy, kto wynajmuje mieszkanie liczy na to, że trafią mu się solidni, uczciwi i dbający o powierzone mienie najemcy. To zrozumiałe, bo nieruchomości nie są przecież tanie.

My wszyscy, właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem, chcemy tego samego – aby w przewidywalnej przyszłości generowały one stały, regularny dochód, a po okresie wynajmu wróciły do nas w stanie nie gorszym, niż w dniu kiedy przekazywaliśmy je naszym najemcom.

Życzymy sobie przy tym, aby proces wynajmowania był jak najbardziej bezobsługowy, tak aby nie angażował naszego czasu zbyt mocno, a najlepiej w ogóle.

Rzeczywistość potrafi być jednak różna.

Czasem zdarza się, że Najemca wyobraża sobie zupełnie odmiennie rzecz, która dla Ciebie jest oczywista („To sąsiadom przeszkadza to, że lubię w nocy posłuchać  głośnej muzyki?!”).

Innym razem okazuje się, że Najemca zapamiętał stan mieszkania, z dnia kiedy je odbierał,  zupełnie inaczej. Na tym polu bardzo często powstają nieporozumienia. W takim przypadku może okazać się, że Najemca nie poczuwa się do pokrycia ponadnormalnego zużycia mieszkania przez okres, jaki w nim zamieszkiwał.

Kolejna przykra niespodzianka, która przytrafia się osobom, które mieszkanie wynajmują bez żadnego merytorycznego przygotowania jest to, że np. dopiero zupełnym przypadkiem logują się na swoje konto w banku by odkryć, że od jakiegoś czasu nie wpływa na nie należny im czynsz najmu.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie listę  6 podstawowych zasad dla Wynajmującego swoje mieszkanie.

Jak wynająć swoje mieszkanie, by spać spokojnie – 6 zasad

 1. Umowę najmu zawrzyj w formie pisemnej – nigdy nie wynajmuj mieszkania „na gębę”. Umowa pisemna pozwoli na ustalenie przez obie strony zbioru zasad, które zgadzają się przestrzegać.  I co równie ważne, stanowić będzie dokument do którego zawsze można się odwołać w spornych sytuacjach. Brak podpisanej umowy wcześniej czy później uderzy właśnie w Ciebie.
 2. Rozliczaj należne podatki – Do rozliczenia podatku zatrudnij księgowego, a okaże się, że sam podatek jest bardzo niski lub w ogóle nie będziesz musiał go zapłacić (spytaj o możliwość zastosowania amortyzacji).
 3. Sporządź rzetelny protokół zdawczo-odbiorczy – Przede wszystkim ustalmy jedną rzecz: Protokół zdawczo-odbiorczy nie kończy się na spisaniu stanu liczników. Powinien być w nim opisany cały stan mieszkania w momencie zdawania go najemcy. I teraz uwaga: TAKI JAKI JEST! Nie upiększaj rzeczywistości – nie wpisuj, że stan ścian jest bardzo dobry, kiedy wymagają gruntownego malowania. Moi nowi najemcy są proszeni o to, aby przygotowali sobie przynajmniej godzinę w dniu, kiedy przejmują klucze od mieszkania. Właśnie dlatego, abyśmy mogli wspólnie bardzo dokładnie sporządzić protokół oraz ustalić stan, w jakim znajduje się lokal. Protokół z najemcą sporządzasz dwukrotnie – raz gdy zdajesz, a raz gdy odbierasz mieszkanie. Ewentualne rozbieżności stanowić będą podstawę określenia zakresu zużycia i ewentualnego potrącenia kaucji.
 4. Pilnuj płatności – Jako Wynajmujący musisz pamiętać o ważnej rzeczy. Pilnuj płatności. Jeżeli umówiłeś się z najemcą na płatność do 5. dnia miesiąca to najpóźniej następnego dnia musisz wiedzieć czy pieniądze wpłynęły na Twoje konto. Jeżeli nie – działaj.
 5. Reaguj na zgłoszenia – Jeżeli najemca zgłasza jakąś awarię w mieszkaniu, np. cieknący kran lub zapchany odpływ – reaguj. Brak reakcji może spowodować poważne konsekwencje, takie jak np.: zalanie sąsiada i co za tym idzie roszczenie finansowe, które może Cię dotknąć.
 6. Uczciwie rozlicz kaucję – Kaucja jest kwotą zwrotną. To oznacza, że gdy mieszkanie wraca do Ciebie w takim stanie w jakim je przekazałeś, a najemca nie posiada wobec Ciebie innych zobowiązań – Twoim obowiązkiem jest zwrócenie kaucji w całości. Zgodnie z kodeksem cywilnym masz na to 30 dni.

Ta lista nie jest oczywiście zamknięta. Jestem ciekaw, co Ty byś jeszcze do niej dodał?

 Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Piotrek

Mieszkam i inwestuję na Pomorzu. Jestem założycielem kilku spółek, które działają z sukcesem na rynku nieruchomości. Wśród nich są firmy: posiadające nieruchomości na wynajem, oferujące usługi zarządzania najmem, zrzeszające osoby inwestujące grupowo we flipy, a także taka, która prowadzadzi działalność deweloperską.

Powiązane wpisy

komentarzy 11Moja opinia

 • no tak, tylko co zrobić jak już ci gość nie płaci. ja mam taką sytuację i nie wiem już jak z nim rozmawiać. Nie odbiera telefonu i nie moge go spotkać w mieszkaniu.

  • Cześć Jacku,
   Bardzo przykro mi to słyszeć.
   Przyjęcie odpowiedniej techniki zależy od tego jak długo najemca zalega z czynszem.

   Nie znając dokładnej sytuacji zasugerowałbym mimo wszystko nawiązać z nim kontakt – jeżeli nie odbiera telefonu, to może uda Ci się go zastać w mieszkaniu? Pamiętaj tylko, ze spokojna rozmowa potrafi zdziałać więcej niż krzyki. Z doświadczenia wynika że 99% ludzi chce być uczciwa. Mam nadzieję, ze nie trafił Ci się najemca reprezentujący pozostały 1% 🙂

 • Witam
  A co w kwestii najmu okazjonalnego, czy warto , jak reagują na niego potencjalni najemcy. Inna kwestia dotyczy możliwości jego wykorzystania z tego co udało mi się doczytać dotyczy jedynie właścicieli osób fizycznych, ale myślę że warto byłoby go przybliżyć.

  • Najem okazjonalny wydaje się być ciekawą opcją, powalającą na szybką „wyprowadzkę” najemców, którzy mają zaległości w opłacaniu czynszu. Ja jednak tego nie stosuję – głównie ze względu na fakt, że konieczne byłoby ściągnięcie najemców do notariusza – więc nie chciałbym się tutaj wypowiadać jako znawca w tym temacie.

 • Dodałbym do tego zestawienia podpisaną umowę z kancelarią prawną (warto przygotować się zawczasu). Czyli jak najemca przestaje płacić dostaje monit z kancelarii co mu grozi za złamanie umowy. Oczywiście taki monit powinien być w umowie i oczywiście na koszt najemcy. Tak jak robią banki.
  Również można zabezpieczyć się wekslem.

  • Bardzo dobry pomysł! To na pewno pomoże przy bardziej problematycznych sytuacjach związanych z brakiem płatności.

 • fajny artykuł, wiele przydatnych informacji! Był pan na pomorskich zjazdach stowarzyszenia Mieszkanicznik? Mi te kongresy wiele dały. A co Pan myśli o ich pracy? A może nalezy pan do stowarzyszenia? 🙂

  • Myślę, że osoba, która pragnie zacząć wynajmować swoje mieszkanie w sensowny sposób znajdzie tam odpowiedź na wiele pytań, które na pewno pojawią mu się w głowie. Ludzie dzielą się tam swoim doświadczeniem i jest to duża wartość.

   Tak, bywam na zjazdach pomorskiego mieszkanicznika :).

 • Ja aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji wynajmuję mieszkanie przez zaprzyjaźnione biuro nieruchomości ABC dom. Wszystko jest udokumentowane tak jak być powinno.

 • Świetne zasady dotyczące wynajmu. Jak robiłem umowę wynajmu posiłkowałem się właśnie Pana artykułem

  dzięki! 🙂

 • Ja uważam, że istotne jest to aby dopełnić wszystkich formalności jednak ważne jest też to, żeby złapać kontakt z najmującym i szybko wynajmować mieszkanie!

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.