Wysoka inflacja, drogie mieszkania. Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w 2022 roku? - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Parę dni temu miałem okazję odpowiedzieć na kilka pytań od Forbes Polska dotyczących bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości. Czy nadal opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem? Czy flipowanie to nadal dobry sposób na zarobek? Czy obecnie warto kupować mieszkania na wynajem?

Wymogi ramówki sprawiły, że moje wypowiedzi nieco ucięto. W tym wpisie znajdziesz je w pełnej wersji.

Artykuł został napisany przez dziennikarkę Magdalenę Gryn, a tutaj możesz się z nim zapoznać.

Czy dziś nadal opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem? A jeśli tak to czy są jakieś złote zasady?

Inwestowanie w pojedyncze mieszkania na wynajem jest teraz trudne. Z jednej strony są nadal wysokie ceny mieszkań a z drugiej raty kredytu są także wysokie. Zestawienie tych parametrów powoduje, że trudno będzie wychodzić na plus przy inwestycji z wykorzystaniem finansowania bankowego już na początku inwestycji. O ile oczywiście w ogóle dostaniemy kredyt. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na rynku dostępne są dobrze oprocentowane lokaty bankowe, które są alternatywą dla inwestycji w mieszkanie. Wyjście z lokaty jest proste i jest ona całkowicie bezobsługowa. Przy inwestycji w wynajem mieszkania zwykle liczymy także na wzrost jego wartości i ta wartość dodana przy lokatach bankowych nie występuje. Rozważając obecnie zakup mieszkania na wynajem należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby cena takiego mieszkania była bardzo atrakcyjna. W przeciwnym razie może się okazać, że trzeba będzie bardzo długo czekać aby wyjść z tej inwestycji z zyskiem przewyższającym zysk z lokaty bankowej.

Na wygranej pozycji stoją osoby, które kupią mieszkanie na wynajem w taki sposób, że nadal czynsz najmu będzie wyższy od rat kredytu. W warunkach wysokiej inflacji dług będzie relatywnie malał bardzo szybko i w perspektywie kilku lat będzie on stanowił niewielką cześć przyszłej wartości mieszkania. Taka sytuacja umożliwia sprzedaż mieszkania wraz z realizacją dużego zysku lub wcześniejszą spłatę kredytu i pobieranie pełnego czynszu bez konieczności ponoszenia kosztu rat kredytowych.

A co z flippingiem? To dobry sposób na szybki zarobek?

Przy flipach trzeba teraz dokładniej dobierać nieruchomości. Należy baczniej zwracać uwagę na lokalizację, trzeba bardzo uważać na cenę tak, żeby nie przepłacić.

Spodziewam się, że teraz trudniej będzie szybko sprzedać mieszkanie natomiast nadal nie powinno być kłopotu ze sprzedażą dobrze wycenionych atrakcyjnych mieszkań.

Oczywiście zmieniają się zasady rynkowe. Nastaje czas kupujących a sprzedający muszą nieco spuścić z tonu jeżeli chcą sprzedać mieszkanie. Dlatego nadarza się możliwość uzyskania dobrej ceny gdy np. chcemy kupić mieszkanie za gotówkę na flipa.

Czy w dzisiejszych realiach rynkowych kupowanie mieszkań na wynajem to dobry pomysł na dojście do wolności finansowej?

Mieszkania na wynajem są bardzo dobrym sposobem na zbudowanie wolności finansowej. Dają one przewidywalne dochody pasywne i są prostymi inwestycjami, które intuicyjnie rozumie prawie każdy.

Obecnie widać, że takie inwestycje są bardzo poszukiwane na rynku, nie bez znaczenia jest fakt pojawienia się milionów ludzi z Ukrainy, który muszą gdzieś mieszkać. Stąd znaczące wzrosty czynszów najmu mieszkań co jest bardzo korzystną okolicznością biorąc pod uwagę wysoką inflację.

W dłuższej perspektywie czasowej coraz więcej ludzi w Polsce będzie najemcami przez większość swojego życia – czy to z powodu własnych wyborów lub też z konieczności.

Proszę o parę słów o Panach, ile obecnie mają mieszkań na wynajem, czy nadal inwestują w ten sektor i dlaczego?

Zajmujemy się inwestowaniem w nieruchomości od 2001 roku, prowadzimy firmę deweloperską na terenie województwa pomorskiego, budujemy także Rentony, czyli całe budynki z mieszkaniami na wynajem, od 2017 roku prowadzimy blog o inwestowaniu www.rozsadnibracia.pl, prowadzimy franczyzę dla deweloperów SASANKA – budowy osiedli domów jednorodzinnych www.sasanka.eu.

Jeśli interesuje Cię temat modelu partnerskiego SASANKA® budowy osiedli domów jednorodzinnych to więcej o nim przeczytasz w tych wpisach na naszym blogu:

Czym jest Sasanka i czy opłaca się w nią inwestować?

Obecnie jesteśmy właścicielami ponad 170 mieszkań na wynajem.

Jesteśmy także autorami szkolenia online: „Jak wybudować własny Renton® – budynek z mieszkaniami na wynajem?”

Posiadamy grunty z pozwoleniami na budowę 5 budynków z łącznie 192 mieszkaniami na wynajem i jesteśmy w trakcie przygotowywania inwestycji na około 200 kolejnych kawalerek na wynajem na gruncie, który pozyskaliśmy ostatnio w okolicach Gdyni.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem jest bardzo dobrą inwestycją i nasza firma deweloperska będzie realizowała coraz więcej takich inwestycji w najbliższych latach.

Jeśli interesuje Cię temat Rentonów czyli budynków z mieszkaniami na wynajem to więcej o tym znajdziesz w tych wpisach na naszym blogu:
Jak zbudować jednorazowo duży portfel mieszkań na wynajem? Budynki typu RENTON.

Jak wybudować budynek z mieszkaniami na wynajem?

Naszą ofertę mieszkań kierujemy do klientów będących osobami pracującymi, głównie do singli i par. Rozpiętość wiekowa najemców w naszych budynkach jest dosyć duża, jednak większość stanowią osoby młode. Z uwagi na to co dzieje się na rynku istnieje duża grupa ludzi, którzy są systemowo odcięci od możliwości zakupu własnych mieszkań – głównie z uwagi na brak zdolności kredytowej oraz wkładu własnego wymaganego przy zakupie mieszkań. Można zaobserwować także rosnącą rzeszę ludzi, którzy nie chcą wiązać się na całe życie umową z bankiem na kredyt hipoteczny i wybierają najem ceniąc przy tym wolność wyboru miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy.

Nasze mieszkania na wynajem zlokalizowane są głównie w budynkach zawierających same mieszkania na wynajem, w Rentonach, które zaczęliśmy budować 7 lat temu. Cały projekt takich budynków od początku jest zoptymalizowany pod kątem najmu. Z perspektywy czasu widać, że są to znakomite nieruchomości inwestycyjne dające przewidywalne, mało wahające się dochody z czynszów. Budując tego typu budynki jesteśmy w stanie już na starcie zarobić na braku marży dewelopera i przez to możemy zaoferować w pełni wyposażone, nowe mieszkania na wynajem w atrakcyjnych cenach przy zachowaniu odpowiednich rentowności.

Będziemy inwestowali coraz więcej w segment rynku z całymi budynkami z mieszkaniami na wynajem, ponieważ obserwujemy bardzo dużą potrzebę na rynku na takie nieruchomości. Dodatkowo w Polsce ceny nieruchomości są nadal znacząco niższe w porównaniu z cenami w strefie euro a rentowności najmu są na tyle atrakcyjne, że na naszym rynku pojawia się bardzo dużo kapitału z zagranicy i obecne jest ostatni moment kiedy polski kapitał może zająć znaczące miejsce w tym wyścigu.

Zobacz także: Poprzedni wpis | Następny wpis

Robert

W 2001 roku zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. Tworzę program partnerski SASANKA® oraz program RENTON® budowy budynków z mieszkaniami na wynajem. Jestem współwłaścicielem spółki deweloperskiej działającej na Pomorzu. Prowadzę szkolenia dla przedsiębiorców chcących prowadzić firmy deweloperskie.

Powiązane wpisy

komentarzy 10Moja opinia

 • Moim zdaniem wszystko tutaj zależy od tego w jakiej lokalizacji kupujemy mieszkanie na wynajem. Jak również w jakiej formie chcemy to mieszkanie wynajmować. Czy preferujemy wynajem studentom, rodzinom. A może turystom w ramach air bnb czy booking?

  Nie ma tutaj odpowiedzi na to pytanie. Zarobić na wynajmie można w każdej sytuacji, trzeba tylko dobrze wybrać nieruchomość.

 • Można popełnić ogromny błąd kupując mieszkanie na wynajem w mieście, w którym za kilka lat nie będzie chętnych na wynajem tego mieszkania. Polska się wyludnia, wojna na Ukrainie też nie będzie trwać wiecznie. Warto o tym pamiętać…

 • Moim zdaniem wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się dana nieruchomosć. I czy kupujemy ją za gotówkę czy może jednak decydujemy się na wzięcie kredytu.

  Jeśli mamy gotówkę i chcemy zainwestować to nadal jest to dobra opcja inwestycji. Jednak jeśli w grę wchodzi kredyt przy tak wysokich stopach procentowych, to lepiej sobie odpuścić. Bo inwestycja zupełnie się nie zwróci.

 • 2% troche komplikuje sprawe w inwestowanie w mieszkania na wynajem, aczkolwiek bedzie to pewnie chwilowe. Zobaczymy co przyniesie przyszlosc.

  • Tak czy siak w dłuższej perspektywie coraz więcej osób w Polsce będzie wynajmowało – albo z wyboru albo z konieczności

 • W jaki sposób najlepiej odkładać pieniądze dla dziecka? Zwykłe konto oszczędnościowe? Istnieją w Polsce rozwiązania typu „college fund”?

  A może po prostu obligacje?

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.