Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem na odległość - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Kilka dni temu Kaya, pod jednym z postów napisała taki komentarz: “Witam, myślę nad zakupem niewielkiego mieszkania pod wynajem na kredyt, z tym że aktualnie przebywam za granicą. Czy taka inwestycja ma szansę powodzenia? Jeśli będąc właścicielem mogłabym widywać się z najemcami średnio raz na rok.”

No właśnie czy jest możliwe wynajęcie mieszkania z taką opcją, że widujesz się ze swoimi najemcami tylko raz do roku?

My, nasze mieszkania zawsze wynajmujemy na czas określony, właśnie na 12 miesięcy. Czyli w zasadzie można by powiedzieć, że z najemcami musimy się spotkać jeden raz przy przekazaniu mieszkania a kolejny raz za rok przy jego zdaniu przez najemców.

Tak byłoby w świecie idealnym 😉

W rzeczywistości nie jest to takie proste. Dlaczego?

Dlatego, że najemcy nie zawsze dotrzymują umowy i mieszkają zadeklarowany w umowie czas. Wiadomo, że rok to jest dość długi okres w życiu człowieka i w tym czasie przytrafiają się różne sytuacje. Ktoś znajdzie pracę w innym mieście. Komuś innemu urodzi się dziecko i przeprowadza się do większego mieszkania. Ktoś inny dokończył wcześniej budowę swojego domu i chce jak najszybciej się przeprowadzić, itp. Zdarzają się także inne sytuacje losowe.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera żeby wiedzieć od razu o opublikowaniu nowego wpisu.

  

Zapewniamy, że Twój adres nie będzie wykorzystywany w żadnym innym celu. 

Czasami mamy też do czynienia z jakimiś awariami w mieszkaniu i potrzebna jest wtedy szybka interwencja. Czasami trafiają się też kłopotliwi najemcy, którzy np. porzucają mieszkanie, albo zalegają z płatnościami i żaden kanał zdalnego kontaktu z nimi nie działa. Wtedy należy podjąć szybką interwencję i udać się do naszego mieszkania żeby sprawdzić co się dzieje. A działy się już różne rzeczy. Począwszy od tego, że ktoś stracił pracę i nie potrafił sobie z tym poradzić a skończywszy na tym, że zakończył swój żywot….

Jeśli wciąż wahasz się czy warto zainwestować w mieszkanie na wynajem czy lepiej kupić mieszkanie dla siebie – przeczytaj koniecznie: Dlaczego nie warto kupować mieszkania dla siebie?

Czy można wynajmować mieszkanie zdalnie?

Czy to oznacza, że nie można mieć mieszkania na wynajem poza miejscem swojego zamieszkania? Czy do końca życia trzeba już się zajmować swoimi mieszkaniami i najemcami? To co to jest ta wolność finansowa? Cóż to za dochody pasywne, przy których musisz cały czas coś robić i być obecny w okolicach swoich inwestycji?

Czy można to zorganizować inaczej?

Oczywiście, że jest to możliwe! Ale decydując się na zakup mieszkania w innym mieście niż to, w którym mieszkasz – nie licz na to, że zakończy się powodzeniem plan przewidujący, że z najemcami będziesz się widzieć raz w roku. To nie będzie miało szansy powodzenia.

Czy warto mieszkanie na wynajem oddać w zarządzanie firmie?

Ale jest inne wyjście 🙂 Kupując mieszkanie zorientuj się czy w danej miejscowości jest jakaś firma, która zajmuje się profesjonalnie zarządzaniem najmem. W takim przypadku możesz (najlepiej w porozumieniu już z tą firmą, która powinna Ci doradzić jakie mieszkanie najlepiej się wynajmują w danej miejscowości) kupować mieszkanie w tym mieście.

Ważne jest aby taka firma poza znalezieniem odpowiedniego najemcy (pisząc odpowiedniego mam na myśli takiego, który przejdzie pozytywnie weryfikację tzn. m.in. przedstawi dokumenty o zatrudnieniu i wysokości zarobków) zapewniła także późniejszą obsługę, przez cały czas trwania takiej umowy –
innymi słowy prowadziła tego najemcę “za rękę”. Mam tu na myśli to, że przynajmniej raz na kilka miesięcy sprawdzi stan  mieszkania, na bieżąco reaguje na wszelkie zgłoszenia reklamacyjne od najemcy i co najważniejsze dla nas – pilnuje płatności. Co oznacza przede wszystkim sprawdzanie czy płatności wpływają na czas oraz czy są w odpowiedniej wysokości 😉

Jak wybrać firmę zarządzającą najmem?

Z mojego doświadczenia wynika, że należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • czy firma ma w swoim portfolio zarządzanie najmem, czy może przedstawić wyniki i skuteczność swojego działania?
  • czy firma pobiera wynagrodzenie związane bezpośrednio z wysokością pobranych czynszów  – co jest jedynym słusznym rozwiązaniem czy też firma zarabia na samym skojarzeniu najemcy z wynajmującym i później sprawa dla niej jest zakończona?
  • czy firma zna dobrze rynek, na którym działa i czy jest w stanie pomóc mi w zakupie odpowiedniego mieszkania?
  • czy firma prowadzi windykację należności – także w rozumieniu pilnowania bieżącego poszczególnych wpłat
  • czy firma obsługuje zautomatyzowane procesy? Chodzi tu np. o wdrożone płatności masowe w banku.
  • czy firma rozlicza całościowo najemców – łącznie ze zużyciem mediów?
  • jak długo działa firma
  • ile mieszkań obsługuje

Po przeanalizowaniu zebranych informacji warto zadać sobie pytanie czy zasady działania danej firmy sprawią, że będziemy czuli się bezpiecznie powierzając takiej firmie znaczny majątek, którym jest przecież nasze mieszkanie.

Jeśli nie wiesz jak zabrać się za analizę tych danych to wydrukuj sobie poniższą tabelkę i zaznacz sobie odpowiedzi, które uzyskasz od takiej firmy. Im więcej zaznaczysz odpowiedzi „TAK” tym lepsza jest firma, której zatrudnienie rozważasz.

Pobierz tabelkę

Możesz wydrukować tabelkę a następnie zaznaczyć odpowiedzi uzyskane od poszczególnych firm, aby zorientować się, która będzie najbardziej odpowiednia.

– „O co pytać przy wyborze firmy do zarządzania najmem?” – PDF

 

Jak powstaje firma zarządzająca najmem?

W naszym mieście, w którym posiadamy najwięcej mieszkań na wynajem nie było takiej firmy, więc ją sami założyliśmy 🙂 Granicą przy której zaczęliśmy o tym myśleć było posiadanie kilkudziesięciu mieszkań na wynajem. O ile zajmowanie się najmem i podziwianie dochodów pasywnych jest bardzo ekscytujące przy kilku pierwszych mieszkaniach, to przy większej skali staje się po prostu zwykłym obowiązkiem, który niekoniecznie chcemy wykonywać przez całe życie.

Jeśli nie wiesz skąd wziąć środki na zakup mieszkań na wynajem spróbuj zainwestować np. we flipy. Przeczytaj Jak zarobiłem 40 000 złotych na pierwszym flipie oraz Co to jest flip i ile można na nim zarobić?

Nasza firma zarządzająca najmem mieszkań działa pod marką Zielony Żółwik i profesjonalnie zarządza wynajmem mieszkań. Aktualnie obsługuje mieszkania, które należą do nas oraz pomaga także innym ludziom, które systematycznie przekazują jej mieszkania w zarządzanie. Aktualnie zespół Zielonego Żółwika zarządza prawie 200 mieszkaniami w Wejherowie, Rumi, Redzie oraz Trójmieście. Jeżeli masz lub będziesz posiadał mieszkanie w którymś z tych miast zapraszam Cię do sprawdzenia jak działa i co może dać Ci Zielony Żółwik.

Pamiętaj o tym aby szukając firmy zarządzającej najmem sprawdzić jej porfolio. Czy aby na pewno zajmuje się kompleksowo zarządzaniem czy jest kolejną firmą-pośrednikiem, który wynajmie mieszkanie pierwszemu klientowi, który przyjdzie i skasuje za to prowizję, by później zostawić Cię z problemem obsługi najmu.

Odkąd 2 lata temu przekazałem swoje ostatnie mieszkania w zarządzanie w pełni odkryłem zalety wolności finansowej 🙂 Mam dużo więcej  wolnego czasu i naprawdę jest to wspaniałe uczucie 🙂 Mogę teraz powiedzieć, że dochody, które uzyskuję z wynajmowania mieszkań są w PEŁNI PASYWNE. To oznacza, że nie muszę robić niczego operacyjnie: nie sprawdzam bieżących wpływów od najemców, nie prowadzę windykacji należności, nie daję ogłoszeń o wolnych mieszkaniach, nie prowadzę selekcji najemców, nie sprawdzam stanu technicznego mieszkań, nie ogarniam już drobnych i większych remontów, nie rozliczam zużycia mediów, itp. Wszystko to robi za mnie firma Zielony Żółwik.

Co prawda nie poznaję setek nowych ludzi rocznie, ale przyznam, że i tak nie narzekam na niedobór przyjaciół 🙂

Przyznam, że w miarę zwiększania stanu posiadania mieszkań na wynajem cały czas utwierdzam się coraz mocniej w przekonaniu, że powołanie takiej specjalistycznej firmy do życia było bardzo dobrym pomysłem.

A czy Ty wynajmujesz mieszkania w miejscowości, w której mieszkasz czy może “na odległość”? Co myślisz o budowaniu wolności finansowej przy pomocy firmy, która zarządza wynajem Twoich mieszkań vs. budowanie wolności finansowej poprzez samodzielne zarządzanie mieszkaniami? Podziel się tym w komentarzu!

Jeśli zastanawiasz się jak najszybciej pomnożyć swoje pieniądze sprawdź czy nie warto zainwestować w działalność deweloperską. Przeczytaj Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań.

Zobacz także:  Poprzedni wpis | Następny wpis

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

1 KomentarzMoja opinia

  • Zaczęłam się zastanawiać nad zaangazowaniem takiej firmy, gdyż ja jestem za granica a moja mama ma dwie prace i jeszcze zajmuje się nieruchomościami

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.