Czym jest SASANKA i czy opłaca się w nią inwestować? - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Pomimo tego, że projekt Sasanka rozwija się bardzo mocno to ze zdziwieniem zauważyłem ostatnio, że w zasadzie nie mamy na blogu żadnego specjalnego wpisu o Sasance. Dziś nadrabiam tę zaległość 😉 Wpis uporządkowałem w formę pytań, z którymi spotykam się najczęściej oraz odpowiedzi na nie.

Jeśli nasunęłoby Ci się inne pytanie, spoza mojej listy to śmiało pisz w komentarzu.

Czym jest Sasanka?

SASANKA® to model biznesowy, w którym działamy w zakresie budowy osiedli domów jednorodzinnych. Osiedla domów jednorodzinnych w tym modelu składają się z Sasanek – czego w sumie łatwo się domyślić 😉 

Model biznesowy składa się z szeregu metod działania w zakresie inwestowania deweloperskiego opracowanych przez nas a także z samych projektów domów jednorodzinnych, które są w nim używane.

To jest logo programu:

A to jest strona, na której oferowane są sasanki:

www.sasanka.eu

 

Czy my jako Rozsądni Bracia także działamy w modelu Sasanka?

Oczywiście, że tak. My także prowadzimy inwestycje w osiedla domów jednorodzinnych Sasanka.

Sami nie inwestujemy już w osiedla innych domów jednorodzinnych niż Sasanka przede wszystkim dlatego, że:

1/ znamy model Sasanka bardzo dobrze i w zasadzie od pierwszego spojrzenia na działkę możemy określić wszystkie kluczowe parametry przyszłej inwestycji 😉

2/ na naszym rynku mamy dostęp do gruntów które w większości są wymarzone pod osiedla sasanek

Od kiedy Sasanki są udostępniane innym deweloperom?

Pierwsza budowa Sasanek prowadzona przez Absolwenta naszego szkolenia rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Więcej informacji znajdziesz w tym wpisie.

Dlaczego jest nam łatwo inwestować w osiedla Sasanek?

Inwestowanie w osiedla Sasanek są dla nas proste z następujących powodów:

 • Już w momencie oglądania działki jesteśmy w stanie w przeciągu kilku minut oszacować ile możemy zarobić na tej inwestycji, ponieważ znamy koszty wybudowania Sasanki oraz łatwo jest nam oszacować chłonność działki.
 • Znamy dobrze naszego klienta i wiemy, że czeka on na nowe osiedla Sasanek. Możemy w prosty sposób dokonywać kolejnych sprzedaży. Nie przekonujemy klienta do produktu, bo ten jest już bardzo dobrze znany.
 • Posiadamy dodatkowy skuteczny kanał sprzedaży w postaci strony sasanka.eu.

Jak wygląda projekt domu Sasanka?

Projekt domu Sasanka bazuje na naszych doświadczeniach w zakresie sprzedaży, realizacji oraz kreowania kształtu biznesowego inwestycji a także serwisowania i obsługi posprzedażowej.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądają Sasanki odwiedź tę stronę domu dostępnego SASANKA®.

Dlaczego Sasankę określamy jako dom dostępny?

Dlatego, że naszym celem jest budowanie domów dostępnych cenowo dla przeciętnej polskiej rodziny. Uważamy, że jeśli w danej rodzinie (4-5 osób) dwie osoby pracują to powinno ich być stać na zakup Sasanki.

Jakie grunty są dobre pod budowę osiedli Sasanek?

Większość działek budowlanych w Polsce nadaje się pod budowę osiedli Sasanek. Nie musisz posiadać działki przeznaczonej pod bliźniaki czy szeregowce. Oczywiście na działkach przeznaczonych pod bliźniaki czy szeregowce również można wybudować Sasanki. 

Najlepsza lokalizacja pod osiedla Sasanek to lokalizacja podmiejska. Oznacza to, że dobre są działki zarówno na obrzeżach miast, jak również działki w miejscowościach będących dla nich sypialniami. 

Takich działek jest bardzo dużo i są one stosunkowo proste do znalezienia – nawet w czasie takiego boomu z jakim mamy do czynienia obecnie.

Co ważne: inwestycja w Sasanki nie wymaga znalezienia taniej działki.

Budowa osiedli Sasanek często jest opłacalna także tam gdzie ceny działek są wyższe, ponieważ w naszym modelu działka wykorzystywana jest bardziej efektywnie niż w większości innych modeli inwestowania w budownictwo jednorodzinne.

Oznacza to także, że nie trzeba okazyjnie pozyskać działki aby przeprowadzić na niej zyskowną inwestycję deweloperską. Zdarzało nam się kupować działki, w których inni deweloperzy nie widzieli potencjału i inwestycje, które tam przeprowadzaliśmy w oparciu o nasz model biznesowy były dla nas bardzo satysfakcjonujące finansowo.

Jaka jest minimalna wielkość osiedla Sasanka?

Aktualnie minimalne osiedla Sasanek mogą liczyć 4 jednostki.

Czym inwestowanie w osiedla Sasanek różni się od innych, standardowych inwestycji?

Głównym założeniem dla modelu z punktu widzenia biznesowego było hasło:

„Zarabiaj więcej inwestując mniej”

Oznacza ono tyle, że przy zainwestowaniu porównywalnego kapitału w naszym modelu możesz osiągnąć większy zysk w porównaniu z większością innych metod inwestowania w budownictwo jednorodzinne.

Dodatkowo opracowując ten model biznesowy chcieliśmy aby umożliwiał on:

 • możliwość prostego etapowania inwestycji
 • szybkie określanie czy warto zakupić daną działkę
 • zyskowne inwestowanie tam gdzie innym deweloperom się to nie opłaca
 • proste pozyskiwanie ekip budowlanych
 • bezproblemową wieloletnią eksploatację przez klientów bez konieczności wykonywania pracochłonnych czynności konserwacyjnych
 • proste pozyskiwanie gruntów pod inwestycje
 • sprawną sprzedaż poprzez oferowanie dobrego produktu z mocną marką
 • skrócenie czasu inwestycji
 • proste pozyskiwanie kompetentnych osób do prowadzenia nadzoru nad inwestycją
 • zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia usterek podczas eksploatacji domów
 • uniwersalność rozumiana jako możliwość powtórzenia z sukcesem w różnych lokalizacjach
 • skalowalność – abyśmy tak samo prosto mogli zaplanować inwestycję składającą się z czterech, czterdziestu czy stu jednostek

I to wszystko przy założeniu, że domy muszą być wygodne w użytkowaniu – w odniesieniu do samego wnętrza domu, ale także w odniesieniu do działki otaczającej dom i odległości pomiędzy domami. Według nas na osiedlach Sasanek musi być miejsce na wszelkie aktywności rodzinne takie jak: zamontowanie zabawek ogrodowych dla dzieci, zrobienie grilla czy też zwykłe relaksowanie się na tarasie, itp.

Nie zakładamy, że Sasanki mają stać tak gęsto jak to tylko możliwe mając świadomość, że to nie sprzyja wygodzie przyszłych mieszkańców oraz że jest to krótkowzroczne spojrzenie. Faktem jest jednak to, że sam projekt Sasanek pozwala na większą intensyfikację zabudowy bez straty komfortu mieszkania w porównaniu do standardowych projektów.

Czy Sasanka rozwija się w ramach franczyzy?

Nie nazywamy tego franczyzą choć udostępnianie naszego modelu biznesowego ma wiele elementów charakterystycznych dla tego właśnie sposobu funkcjonowania. 

Wolimy nazwę „model partnerski” głównie z uwagi na fakt, że nie współpracujemy z każdym chętnym, a sam udział w modelu biznesowym nie jest dostępny dla każdego dewelopera na zasadzie: weź z półki i KUP. 

Nasza filozofia rozwoju projektu zakłada, że rozwijamy go z tymi osobami, które poznały nas, nasze metody inwestowania oraz rozumieją sposób prowadzenia przez nas biznesu deweloperskiego. 

Chcemy współpracować z osobami, które są rozsądne, ukierunkowane na cel, odpowiednio podchodzą do biznesu i takimi, które będą budowały wraz z nami siłę marki Sasanka.

Gdzie zostały wybudowane osiedla Sasanek?

Osiedla Sasanek realizowane są w różnych miejscach Polski – aktualnie (stan na: czerwiec 2021 r.) to już kilkadziesiąt lokalizacji w ramach dziesięciu województw. 

Wejdź na stronę programu SASANKA® aby zobaczyć wszystkie osiedla, które powstały lub są w budowie.

Czy Sasanka jest marką rozpoznawalną wśród klientów?

Na naszym rynku Sasanki są już bardzo dobrze kojarzone przez klientów i zwykle pytają nas po prostu tylko o kolejne lokalizacje osiedli.

W innych miejscach Polski także zdarzają się już takie sytuacje, że niedługo po uruchomieniu sprzedaży podpisywane są pierwsze umowy z klientami 🙂 Ba! Często zdarza się, że klienci kontaktują się z deweloperem wyrażając chęć zakupu Sasanki tuż  po podpisaniu umowy na model biznesowy, gdy tylko usłyszą o tym, że kolejne osiedle powstanie w ich okolicy – czyli w momencie w którym sama budowa jest dosyć odległa czasowo.

Kto zarabia na rozwoju modelu biznesowego Sasanka?

Z jednej strony na rozwoju modelu biznesowego zarabia przede wszystkim każdy deweloper biorący udział w programie. Rozwój projektu oznacza większą rozpoznawalność oferowanego produktu – czyli domów sasanka właśnie. Już teraz po tym jak publikujemy informacje o podpisaniu nowej umowy w nowej lokalizacji klienci potrafią dotrzeć ze swoimi zapytaniami do dewelopera w przeciągu kilku godzin, pomimo, że nie publikujemy w tym momencie danych kontaktowych.

Z drugiej strony na rozwoju modelu biznesowego oprócz dewelopera budującego osiedla zarabia podmiot udostępniający model biznesowy. Na początku model biznesowy był udostępniany przez nas, a właściwie naszą spółkę prowadzącą m.in. szkolenia deweloperskie.

Z czasem stwierdziliśmy jednak, że potencjał do rozwoju jest tak duży, że warto podzielić się tymi możliwościami znacznie szerzej. Dlatego właśnie założyliśmy dedykowaną spółkę akcyjną która aktualnie przejęła prowadzenie tego projektu.

Jaka jest rola firmy SASANKA spółka akcyjna?

SASANKA S.A. zajmuje się teraz udostępnianiem modelu biznesowego budowy osiedli domów jednorodzinnych. Nie wykluczamy, że w przyszłości zaistnieje możliwość zainwestowania w tę firmę dla szerokiego kręgu inwestorów – np. poprzez nabycie akcji firmy. Jeśli dojdziemy do tego etapu to oczywiście poinformujmy Cię o tym na naszym blogu.

Ile można zarobić na budowaniu osiedli Sasanek?

Inwestując w osiedla Sasanek można najczęściej prognozować zwrot w zysku w granicach 150-250% zainwestowanego kapitału. Zakładam przy tym, że wykorzystywany jest kredyt deweloperski (z wymaganym wkładem 20-25%) lub budowa finansowana jest z wpłat klientów.

Ile czasu trwa budowa osiedla Sasanek?

Zwykle budowa trwa około 12 miesięcy przy wielkości osiedla/etapu w granicach od czterech do kilkudziesięciu jednostek. Do tego czasu powinieneś doliczyć czas potrzebny na pozyskanie działki i zorganizowanie pozwolenia na budowę – co najczęściej zabiera od 3-6 miesięcy.

Ile trzeba mieć kapitału aby rozpocząć inwestowanie w Sasanki?

Trudno podać konkretną kwotę ponieważ koszty budowy i zakupu działki w różnych miejscach Polski są różne. Rozsądne minimum to taki kapitał, który wystarczy na zakup działki plus 150-200 tysięcy złotych – w zależności od wielkości osiedla. Zakładam tutaj, że będziesz realizował inwestycję w finansowaniu zewnętrznym (np. kredytem deweloperskim).

Kto może budować Sasanki?

Sasanki mogą być budowane tylko przez Absolwentów naszego szkolenia deweloperskiego.

Na szkolenie możesz zapisać się na tej stronie: szkolenie deweloperskie Rozsądnych Braci „Jak zostać deweloperem?”

Dlaczego tylko Absolwenci szkolenia deweloperskiego Rozsądnych Braci mogą budować Sasanki?

Nasza filozofia rozwoju projektu zakłada, że rozwijamy go z tymi osobami, które poznały nas, nasze metody inwestowania oraz rozumieją sposób prowadzenia przez nas biznesu deweloperskiego. W naturalny sposób zaczęliśmy więc rozwijać ten projekt z osobami, które wzięły udział w naszym szkoleniu deweloperskim.

Uważam, że przy rozważaniu inwestycji w Sasanki najlepszym sposobem aby się poznać jest spotkanie się na naszym szkoleniu deweloperskim, ponieważ:

1/ na tym szkoleniu mówimy szeroko o naszym modelu inwestowania, segmencie rynku w który celujemy oraz sposobach kreowania rentowności inwestycji i każdy Uczestnik szkolenia może sam wyrobić sobie zdanie o naszym sposobie inwestowania

2/ nie jesteśmy w stanie z powodów czasowych spotykać się indywidualnie z każdą osobą, która rozważa budowę Sasanek – z jednej strony takich osób, z miesiąca na miesiąc, jest po prostu coraz więcej, a z drugiej strony prowadzimy także własne inwestycje, rozwijamy różne projekty oraz angażujemy się w rozwój kolejnych firm więc po prostu nie mamy fizycznie tyle czasu. Szkolenie jest z kolei takim typem spotkania, na którym poruszamy w większości 😉 tematy inwestowania deweloperskiego i każdy kto chce sprawdzić czy program Sasanka jest odpowiedni dla niego właśnie tam może się o tym przekonać – nie tylko słuchając tego co mówimy, ale także zadając pytania podczas szkolenia czy też rozmawiając z nami w kuluarach.

3/ w 2021 roku odeszliśmy od świadczenia usług konsultacji płatnych. Pomimo tego, że nie należały do najtańszych to bardzo często je prowadziliśmy. W końcu oceniliśmy, że takie spotkania są wysoce nieefektywne, ponieważ z jednej strony podczas godziny czy dwóch liczba oraz zakres poruszanych tematów był mocno ograniczony – co nie było dobre. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że spotkania odbywały się w modelu „jeden na jednego” to okazało się, że aby przekazać wiedzę porównywalną z tą na szkoleniu podobnej liczbie osób musielibyśmy poświęcić ponad 100 roboczodni czyli prawie jedną trzecią roku! Było to po prostu było zbyt nieefektywne. Obecnie najłatwiej jest zaplanować spotkanie z nami pojawiając się na naszym szkoleniu deweloperskim.

Dla kogo jest przeznaczony program Sasanka?

Progam Sasanka jest przeznaczony dla tych, którzy:

 • chcą pomnażać kapitał w oparciu o inwestycje deweloperskie
 • chcą inwestować w budowę osiedli domów jednorodzinnych
 • chcą budować wygodne i funkcjonalne domy dla typowej polskiej rodziny a nie dla elit finansowych
 • chcą budować domy z dobrej jakości materiałów od sprawdzonych producentów
 • chcą zarabiać w oparciu o scenariusz, który został sprawdzony na wielu inwestycjach w różnych miejscach w całej Polsce

Dla kogo program Sasanka nie będzie odpowiedni?

Uczestnictwo w naszym programie nie będzie odpowiednia dla tych, którzy:

 • chcieliby dokonywać zmian układu funkcjonalnego, wyglądu samych Sasanek, itp
 • chcieliby przekraczać reguły ustalone przez nas i chcieliby np. zbyt gęsto ustawiać Sasanki
 • planowaliby prowadzenie firmy w sposób nieetyczny wyrażający się przykładowo poprzez nieuczciwy sposób traktowania wykonawców (np. brak płatności w ustalonych terminach) czy tez klientów.
 • chcą budować kiepskiej jakości domy wykonane ze słabych materiałów
 • chcą skorzystać z programu bez wcześniejszego poznania nas osobiście – jak pisałem: mamy inne wyobrażenie o rozwoju programu
 • chcą zarabiać kilka tysięcy procent w kilka miesięcy najlepiej jeszcze nie inwestując żadnych pieniędzy – niestety tak nie działa nasz model inwestowania deweloperskiego

Ile kosztuje udział w programie Sasanka?

Koszty udziału w programie budowy Sasanek nie są małe. Zostały jednak tak skalkulowane, aby z jednej strony zapewnić możliwość rozwoju całego przedsięwzięcia a z drugiej aby był on bardzo rentowny dla działającego w nim dewelopera.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w programie Sasanka dostępne są dla Absolwentów naszego szkolenia deweloperskiego. W tym wpisie mogę jedynie zaznaczyć, że opłaty związane z samym przystąpieniem do programu zwracają się przy pierwszej sprzedanej Sasance. No i z pewnością udział w programie Sasanka nie będzie już nigdy tańszy niż teraz. A ponieważ możliwość przystąpienia do programu jest dodatkowym bonusem dostępnym jedynie dla osób które zdecydowały się przyjechać do nas na szkolenie to nie publikujmy szczegółowych informacji dotyczących współpracy w modelu Sasanka poza gronem Absolwentów szkolenia.

Pomimo tego, że sam program Sasanka jest opcją dla Absolwentów to nasze szkolenie nie dotyczy tylko Sasanki ale ma być w założeniu solidną podstawą dla tych wszystkich którzy chcą rozpocząć inwestowanie deweloperskie – niekoniecznie w Sasanki. I wiele osób kończących nasze szkolenie działa z powodzeniem w innych modelach inwestowania – budując domy jednorodzinne czy też budynki wielorodzinne.

Zobacz jak zaczynali swoje inwestowanie deweloperskie Maciej i Kamil, którzy są Absolwentami naszego szkolenia i którzy zaczęli od budynku na 56 mieszkań (!) w Świnoujściu:

Jak pisałem wcześniej: program Sasanka nie jest dla wszystkich. Są różni ludzie i różne potrzeby oraz oczekiwania. W pełni to rozumiem i mam prośbę abyś także podszedł ze zrozumieniem do tego w jaki sposób rozwijamy ten program.

Uffff… w końcu mamy na blogu specjalny wpis o Sasance 😀

A nasz cel to: 1000 sasanek rocznie 💪🏻 i chcemy go zrealizować w taki sposób, że planujemy współpracować docelowo z około 50-cioma deweloperami z całej Polski, z których każdy będzie realizował około 20 jednostek rocznie. Chcemy aby Sasanki były takim elementem w portfolio tych deweloperów jakim są w naszym – czyli rentownym i sprawdzonym modelem inwestowania w osiedla domów jednorodzinnych. Jeśli i Ty chciałbyś dołączyć do programu, to teraz jest najlepszy moment, ponieważ warunki skorzystania z niego są aktualnie naprawdę bardzo atrakcyjne i z czasem, gdy program będzie się rozwijał i będzie dawał coraz więcej Uczestnikom wejście do niego będzie kosztowało po prostu znacznie więcej.

Zobacz także: Poprzedni wpis

Robert

W 2001 roku zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. Tworzę program partnerski SASANKA® oraz program RENTON® budowy budynków z mieszkaniami na wynajem. Jestem współwłaścicielem spółki deweloperskiej działającej na Pomorzu. Prowadzę szkolenia dla przedsiębiorców chcących prowadzić firmy deweloperskie.

Powiązane wpisy

1 KomentarzMoja opinia

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.