Co to jest FLIP i ile można na nim zarobić? – ROZSĄDNI BRACIA – BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Czy opłaca się go przeprowadzić i ile można na nim zarobić?

Wiele osób pyta mnie co to jest flip. Oczywiście chodzi o flipa w inwestowaniu w nieruchomości a nie o jakąś skomplikowaną figurę gimnastyczną, bo o gimnastyce nie mam zielonego pojęcia 😉

W  języku polskim flip pojawił się od angielskiego zwrotu “house flipping”. Ideą flippingu jest zakup nieruchomości  i następnie sprzedaż z zyskiem. Najczęściej podnosi się jej wartość np. poprzez remont. Wartość mieszkania można również podnieść dzięki zwiększeniu ilości pokoi np. poprzez przeniesienie kuchni do salonu (robiąc aneks kuchenny) a z kuchni powstaje dodatkowy pokój.

Czasami, zdarza się tak, że mieszkanie wystarczy odświeżyć lub zastosować home staging i już można je sprzedać z zyskiem.

Zdjęcia z przykładowego flipa (pokój przed remontem i po remoncie):

Pytacie też w jakiej wysokości zysk ze sprzedaży takiego mieszkania będzie “godziwym zyskiem”? Czy będzie to 5 000, 10 000 czy może dopiero 30 000? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i musisz sam sobie na nie odpowiedzieć.

Ile można zarobić na pierwszym flipie przeczytasz tutaj Jak zarobiłem 40 000zł na pierwszym flipie?

Jest kilka ważnych elementów, które decydują o tym ile powinieneś zarobić:

 1. Jaka jest cena mieszkania? Wiadomo, że im mieszkanie jest tańsze tym mniejszego zysku kwotowego należy się spodziewać. Ciężko będzie znaleźć takie mieszkanie, które kupisz za 100 000 zł i sprzedasz je za 200 000 zł. Oczywiście zdarzają się takie flipy, na których zarabia się 100 czy nawet więcej procent włożonego kapitału.
 2. Ile czasu będzie trwał ewentualny remont? Wiadomo, że czas to pieniądz. Pamiętaj, że musisz doglądać tego remontu. Zastanów się czy jeżeli remont będzie trwał 6 miesięcy a Ty na mieszkaniu zarobisz 5 000 zł to czy będzie to dla Ciebie atrakcyjne wynagrodzenie za 6 miesięcy ciężkiej pracy? Dzieląc ten zysk na 6 miesięcy wychodzi, że zarobiłeś całe 833 zł miesięcznie 🙂 Przyznasz, że to chyba nie jest zbyt porywająca kwota za taką pracę?
 3. Jeżeli korzystasz z cudzego kapitału (banku, inwestorów itp.) to policz ile zapłacisz przez ten czas za te pieniądze. Czy jeżeli inwestorowi będziesz musiał zapłacić 3 000 zł za pożyczony kapitał a remont będzie trwał 6 miesięcy to czy w takim wypadku zarobek 10 000 zł na mieszkaniu będzie dla Ciebie “godziwym wynagrodzeniem”? Znowu powinieneś podzielić zysk przez ilość miesięcy jaką poświęciłeś na daną inwestycję. W tym przypadku wyjdzie już troszeczkę lepiej, bo zarobiłbyś już całe 1160 zł na miesiąc.
 4. Jeżeli korzystasz ze swojego kapitału to czy jeżeli zapłacisz za mieszkanie 300 000 zł i będziesz je 6 miesięcy remontował a kolejne 6 miesięcy sprzedawał to zysk rzędu 20 000 zł będzie dla Ciebie atrakcyjny? Zauważ, że to jest tylko niecałe 7% zwrotu z zainwestowanego kapitału. Nie licząc czasu jaki poświęciłeś na przeprowadzenie tej inwestycji.

Zdjęcia z przykładowego flipa (łazienka przed remontem i po remoncie):

Jak zauważyłeś w powyższych przykładach nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile powinienem zarobić na flipie”? To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie w jakiej wysokości zysk jest dla Ciebie „godziwym zyskiem” z danej inwestycji.

Czy flipowanie to opłacalny biznes?

Flipowanie nieruchomościami to jest zwykły biznes. I tak jak w każdym biznesie dla jednego będzie bardzo atrakcyjny a inny uzna, że to się zupełnie nie opłaca i nie warto tego robić.

Na pewno taka forma działalności daje dużą satysfakcje osobom, które lubią zmieniać zapuszczone nieruchomości w perełki. Wyobraź sobie, że kupujesz zdewastowane mieszkanie. Robisz w nim remont i następnie pokazujesz je ludziom, którzy zachwycają się jak jest ładnie wykończone. Satysfakcja jest niesamowita.

Pamiętaj, że pewnego rodzaju flipem jest również deweloperka. O tym jak na niej zarabiać przeczytasz tutaj Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań? oraz tutaj Jak prowadzić inwestycje deweloperskie?

Ile można zarobić na flipie?

Oczywiście na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się taką zasadę, że na flipie powinieneś zarobić conajmniej kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju nieruchomości jaki kupisz oraz od stanu w jakim się znajduje.

Poniżej możesz zobaczyć tabelkę z wynikami z ostatnich flipów przeprowadzonych przez naszą spółkę inwestycyjną:

Pamiętaj o tym, że handel nieruchomościami to jest prowadzenie zorganizowanej działalności gospodarczej i powinieneś takową prowadzić oraz odprowadzać podatki od tego co zarobisz.

Pamiętaj również o tym, że sprzedając nieruchomość obowiązuje Cię 5 letnia rękojmia. Dlatego dobrze przemyśl w jakiej formie powinieneś prowadzić działalność gospodarczą przy przeprowadzaniu flipów. Tak, abyś chronił swój osobisty majątek.

Koniecznie przeczytaj jak chronić swój majątek prowadząc biznes Inwestowanie jak gra komputerowa – używaj save’ów.

Flipowanie nieruchomościami to kolejna możliwość budowania swojego majątku dzięki nieruchomościom i kolejny krok do niezależności finansowej.

A Ty co uważasz o flipach? Myślisz, że to dobry pomysł na budowanie majątku? Podziel się ze mną w komentarzu.

Co daje wolność finansowa i czy warto do niej dążyć przeczytasz tutaj Żeglowanie ku wolności finansowej

Jeżeli zastanawiasz się czy to jest odpowiedni czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej koniecznie przeczytaj ten artykuł Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszej nieruchomości inwestycyjnej?

 

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to poleć go swoim znajomym, zostaw komentarz, udostępnij na facebook’u. Ciebie to nic nie kosztuje a dla mnie będzie to sygnał, że robię dobrą robotę 🙂

Zobacz także:  Poprzedni wpis | Następny wpis
Michał

Michał

Z nieruchomościami jestem związany praktycznie od zawsze 🙂 Bardzo lubię tworzyć nowe firmy oraz zmieniać krajobraz naszego pięknego kraju poprzez nadawanie nowego życia starym, zniszczonym budynkom. Miałem to szczęście, że nie pracowałem nigdy na etacie, całe moje życie zawodowe "pracowałem na swoim". Aktualnie jestem udziałowcem kilku spółek, które zajmują się nieruchomościami.

Powiązane wpisy

komentarzy 17Moja opinia

 • Witaj, wyniki finansowe wyglądają bardzo zachęcająco, ale musimy pamiętać o wielu aspektach przy zakupie mieszkania na flipa, np. cena, lokalizacja, stan techniczny, forma własności, itp. Wiele zależy od wyboru odpowiedniego lokalu prawda? Widzę, że średnio taka inwestycja trwała pół roku, sporo, czyli dwie w roku mając ograniczony kapitał. Planuję za pół roku kupić mieszkanie na flipa w Warszawie i jak śledzę ten rynek to okazuje się, że najlepsze mieszkania które pojawią się w internecie sprzedawane są błyskawicznie, więc trzeba być dobrze przygotowanym do takiej transakcji.
  Myślę, że warto ruszyć z takim biznesem, bo nawet tylko 2 takie flipy rocznie po 40tyś. zysku daje świetny dochód roczny, przy czym nie jest to szczególnie skomplikowane przedsięwzięcie. Biorąc ekipy do prac remontowych, a samemu jedynie nadzorując możemy to robić „po godzinach”. Pozdrawiam

  • Myślę,
   że jest to dobry pomysł na kolejny artykuł czyli jak kupić dobre mieszkanie na flipa 🙂 Zapisujemy!
   Czy warto ruszyć z takim biznesem? Oczywiście, że tak! Pamiętaj tylko o odpowiedniej formie prawnej!
   Pozdrawiam

 • Jak wygląda sprawa podatku vat przy takich flipach? Rozmawiałem właśnie z księgowym i przychylał się do tego że vat bodajże 8% będzie trzeba płacić.

 • Witaj Łukaszu,
  Jeżeli na remont mieszkania wydasz mniej niż 30% wartości mieszkania (30% ceny zakupu) a do tego mieszkanie było używane conajmniej 5 lat to nie musisz płacić vat’u przy sprzedaży. Taka jest interpretacja naszych księgowych i do tego się stosujemy. Natomiast warto abyś skorzystał z pomocy doświadczonego księgowego w tym zakresie, bo przepisy lubią się u nas często zmieniać.

   • Mam pytanie odnośnie dwóch powyższych wpisów. Jakie znaczenie przy podatku od zysku z flipa ma to czy wydaliśmy więcej niż 30% ceny nabycia czy mniej niż 30%.Proszę na przykładzie jakie podatki zapłacimy jeżeli kupimy mieszkanie za 100tys. a sprzedamy za 125 tys. (załóżmy 15 tys. kosztów a 10 tys. zysk a jaki podatek zapłacimy jeśli sprzedamy za 150 tys. ( załóżmy 40 tys. kosztów i 10 tys. zysk ) chodzi mi o to na co wpływa jeśli kosztów mamy mniej czy więcej niż 30% ceny nabycia

 • Witam,
  jak narazie jestem laikiem w tym temacie i proszę o wyjaśnienie tematu związanego z kosztami sprzedaży mieszkania kupionego na flipa przed upływem 5 lat? Czytałem gdzieś o 19% podatku , tutaj wspominacie o 8% vat więc jak to dokładnie jest?
  Pozdrawiam Szymon

  • Moim zdaniem mylisz podatki. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie (jako os.fizyczna), od którego nabycia nie minęło jeszcze 5 pełnych lat kalendarzowych, to musisz odprowadzić do US 19% podatku z osiągniętego zysku. Innymi słowy, gdy kupisz za 100 tys nieruchomość, wydasz 5 tys na notariusza, pośrednika itd., a potem jeszcze 25 tys na remont – czyli razem 130 tys – a sprzedaż w ciągu tych 5 lat za 150 tys., to 20 tys zysku będzie obłożone 19% podatkiem.
   Gdy nabywasz nieruchomość, to zazwyczaj (jako nabywca) płacisz podatek od czynności cywilno prawnych (PCC), chyba że nabywasz od dewelopera, to w cenie jest już zawarty podatek VAT 8%.

   • Placi się podatek jeżeli sprzedaz nieruchomość przed upływem 5 lat…Ale jeśli otrzymaną kwotę przeznaczysz znowu na zakup innej nieruchomości wtedy jesteś zwolniony z podatku nawet gdy sprzedaz mieszkanie po 2 latach od zakupu.

 • Czy w dzisiejszych czasach jest możliwe kupienie mieszkania na flip , kiedy się jest „zwykłym kowalskim” rozpoczynającym dopiero inwestowanie? W momencie kiedy pojawia się tak zwana „okazja” ustawia się kolejka 20 potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem i rozpoczyna się walka… mówię tu o Wwie może jest inaczej w mniejszych miejscowościach….

  • Niestety z moich obserwacji wynika dokładnie to samo. Myślę, że w dzisiejszych czasach liczą się głównie znajomości, kontakty.. te prawdziwe „perełki” nie trafiają na portale ogłoszeniowe do internetu

 • Kupiłem mieszkanie od dewelopera jako osoba fizyczna. Mieszkanie jeszcze nie zostało mi oddane. Chciałbym je sprzedać jeszcze przed przeniesieniem własności. Dochód szacuje na ok 30-40 tyś. Z jakimi podatkami muszę się liczyć?

  Pozdrawiam

 • Robicie dobrą robotę! Nigdy z tak wielkim zaciekawieniem nie czytałem artykułów jeden za drugim. Fantastyczna strona! Cieszę się, że dzisiaj ją znalazłem w necie. Właśnie dowiedziałem się, że to co robię nazywa się flipowaniem. Niedawno zakończyłem remont mieszkania które kupiłem na przetargu. Cena zakupu z jednym postąpieniem wyniosła 57,000 zł. Mieszkanie 33 m2 do kapitalnego remontu, bez łazienki. Remont trwał 10 miesięcy i kosztował wraz z umeblowaniem 60,000 zł. Pani z biura nieruchomości wyceniła mieszkanie na 220,000 zł. Już jest wystawione do sprzedania, a ja codziennie będę razem z Wami zdobywał wiedzę która pozwoli mi na dalsze, rozsądne inwestowanie w nieruchomości.

 • Witam!
  Poteoretyzujmy.
  Buduję dom na działce która kosztowała mnie 50000. Chciałbym sprzedać go w momencie kiedy kończy się kasa z jakimś tam zyskiem W dom wpompowałem załóżmy 150000. Razem jest 200000. Chcę na tym zarobić 20% czyli 40000. Nieruchomość nie jest jeszcze oddana do użytku i nie minęło lub minęło 5 lat od zakupu działki. Co z 19% podatkiem do US? Od jakiej kwoty liczony byłby ten podatek(różnicy między zakupem działki i sprzedaży nieruchomości?) A może jest sposób żeby go ominąć?

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.