Dziś w cyklu Pytania Od Czytelników (POC) odpowiadamy Wojtkowi – studentowi, który chce osiągnąć wolność finansową.

Wojtek to 22 letni student, który szuka najlepszej dla siebie i swojej dziewczyny strategii inwestycyjnej związanej z nieruchomościami – cały list Wojtka przeczytasz tutaj: POC#001: Jestem studentem i chcę zaplanować moją wolność finansową

Nasza odpowiedź

Drogi Wojtku!

Bardzo nas cieszy to, że zacząłeś w tak młodym wieku myśleć o wolności finansowej. Widzimy również, że jesteś bardzo rozsądną osobą i potrafisz oszczędzać (takie oszczędności jakie posiadasz ma bardzo niewielu Polaków).

Co my byśmy zrobili na Waszym miejscu? Na pewno nie kupujcie mieszkania dla Was tzn. takiego, w którym będziecie „mieszkać całe życie”.

Dlaczego? Zablokujecie swoją zdolność kredytową na wiele lat i będzie Wam bardzo ciężko dojść do wolności finansowej.

Jeżeli możecie liczyć na pomoc rodziców i macie zdolność kredytową na takim poziomie, który pozwoli Wam zakupić mieszkanie wielopokojowe to powinniście pójść w tą stronę. Mieszkanie wynajmowane na pokoje pozwala osiągać wyższe stopy zwrotu niż np. kawalerka. Co to Wam da?:

 1. Otrzymujecie niezależne od swojej pracy źródło dochodów (po odjęciu kredytu, opłat związanych z mieszkaniem powinno Wam jeszcze sporo zostać 😉
 2. Najemcy pomagają spłacić Wam kredyt (im szybciej kupicie mieszkanie i je wynajmiecie tym szybciej osiągniecie wolność finansową)
 3. Jeżeli będziecie mocno dążyć do wolności finansowej a nie będziecie jeszcze powiększać swojej rodziny to macie możliwość zamieszkania w jednym z pokoi co w zasadzie będzie oznaczać, że mieszkacie za darmo
 4. Niektórzy pisali o tym abyście spróbowali podnajmu. Jest to też dobry pomysł, ale musisz pamiętać, że w takim przypadku powinieneś założyć działalność gospodarczą.

Jeżeli sam chcesz się zająć najmem to na pewno powinieneś postawić na edukację – lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich 😉

A jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samemu znaleźć mieszkanie inwestycyjne, ogarniać wynajem, zajmować się najemcami to możesz również pomyśleć o zakupie gotowca inwestycyjnego i zleceniu obsługi najmu profesjonalnej firmie.

Inną możliwością zainwestowania kapitału jaki posiadacie jest możliwość przystąpienia do grupowego inwestowania w nieruchomości. Na wielu płaszczyznach – rentierskiego czy np. we flipy.

Wojtku pamiętajcie też, że jesteście w naprawdę super miejscu swojego życia.  Wybierzcie dobrą drogę – tak, abyście nie musieli całego życia spędzać biorąc udział w wyścigu szczurów.

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis
Michał

Michał

Z nieruchomościami jestem związany praktycznie od zawsze 🙂 Bardzo lubię tworzyć nowe firmy oraz zmieniać krajobraz naszego pięknego kraju poprzez nadawanie nowego życia starym, zniszczonym budynkom. Miałem to szczęście, że nie pracowałem nigdy na etacie, całe moje życie zawodowe "pracowałem na swoim". Aktualnie jestem udziałowcem kilku spółek, które zajmują się nieruchomościami.

Powiązane wpisy

komentarze 3Moja opinia

 • Wynajmowanie mieszkania jest bardzo opłacalne bo jest stałym źródłem dochodu. Szczególnie w miastach gdzie są uczelnie i wielu studentów poszukuje lokum.

 • wynajmujemy mieszkania ale szczerze mówiac bardziej opłaca sie sezonowe wynajmowanie na booking niż takie stałe np studentom.

  • getbucks, może napisałbyś gdzie wynajmujesz?

   Ogólnie w Polsce mamy dosyć krótki sezon – np. nad morzem. W górach dużo lepiej – właściwie wszystkie pory roku znajdą swoich amatorów.

   Z kwaterami nad morzem często jest tak, że rezerwacje wpływają po tym jak w TV pojawiają się korzystne prognozy pogody. Całkiem zrozumiałe: nikt nie chce siedzieć w domku letniskowym i przeczekiwać deszcz zamiast wylegiwać się w słońcu na plaży.

   Dobrze jest połączyć ten sezonowy krótkoterminowy najem z wynajem na dłuższy termin w pozostałych miesiącach. Inwestycja ma przecież przynosić jak największe zwroty…

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.