POC#001: Odpowiedź - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Dziś w cyklu Pytania Od Czytelników (POC) odpowiadamy Wojtkowi – studentowi, który chce osiągnąć wolność finansową.

Wojtek to 22 letni student, który szuka najlepszej dla siebie i swojej dziewczyny strategii inwestycyjnej związanej z nieruchomościami – cały list Wojtka przeczytasz tutaj: POC#001: Jestem studentem i chcę zaplanować moją wolność finansową

Nasza odpowiedź

Drogi Wojtku!

Bardzo nas cieszy to, że zacząłeś w tak młodym wieku myśleć o wolności finansowej. Widzimy również, że jesteś bardzo rozsądną osobą i potrafisz oszczędzać (takie oszczędności jakie posiadasz ma bardzo niewielu Polaków).

Co my byśmy zrobili na Waszym miejscu? Na pewno nie kupujcie mieszkania dla Was tzn. takiego, w którym będziecie „mieszkać całe życie”.

Dlaczego? Zablokujecie swoją zdolność kredytową na wiele lat i będzie Wam bardzo ciężko dojść do wolności finansowej.

Jeżeli możecie liczyć na pomoc rodziców i macie zdolność kredytową na takim poziomie, który pozwoli Wam zakupić mieszkanie wielopokojowe to powinniście pójść w tą stronę. Mieszkanie wynajmowane na pokoje pozwala osiągać wyższe stopy zwrotu niż np. kawalerka. Co to Wam da?:

 1. Otrzymujecie niezależne od swojej pracy źródło dochodów (po odjęciu kredytu, opłat związanych z mieszkaniem powinno Wam jeszcze sporo zostać 😉
 2. Najemcy pomagają spłacić Wam kredyt (im szybciej kupicie mieszkanie i je wynajmiecie tym szybciej osiągniecie wolność finansową)
 3. Jeżeli będziecie mocno dążyć do wolności finansowej a nie będziecie jeszcze powiększać swojej rodziny to macie możliwość zamieszkania w jednym z pokoi co w zasadzie będzie oznaczać, że mieszkacie za darmo
 4. Niektórzy pisali o tym abyście spróbowali podnajmu. Jest to też dobry pomysł, ale musisz pamiętać, że w takim przypadku powinieneś założyć działalność gospodarczą.

Jeżeli sam chcesz się zająć najmem to na pewno powinieneś postawić na edukację – lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich 😉

A jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samemu znaleźć mieszkanie inwestycyjne, ogarniać wynajem, zajmować się najemcami to możesz również pomyśleć o zakupie gotowca inwestycyjnego i zleceniu obsługi najmu profesjonalnej firmie.

Inną możliwością zainwestowania kapitału jaki posiadacie jest możliwość przystąpienia do grupowego inwestowania w nieruchomości. Na wielu płaszczyznach – rentierskiego czy np. we flipy.

Wojtku pamiętajcie też, że jesteście w naprawdę super miejscu swojego życia.  Wybierzcie dobrą drogę – tak, abyście nie musieli całego życia spędzać biorąc udział w wyścigu szczurów.

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Michał

Jestem urodzonym optymistą i marzycielem 🙂 Przez wiele lat moim ulubionym powiedzeniem było "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Dalej bardzo je lubię jednak wiekiem nabrałem więcej doświadczenia i pokory i teraz uważam na to aby ten szampan się nie wylał w momencie wyciągnięcia korka z butelki 😉 Uwielbiam budować nowe firmy, w prowadzeniu których mogą się realizować inne osoby. Aktualnie posiadam udziały w kilkudziesięciu spółkach, które zajmują się m.in. deweloperką, prowadzą przedszkola, wynajmują nieruchomości, flipami. Dzięki dochodom pasywnym z nieruchomości mogę zajmować się innymi działalnościami, które wpadną mi do głowy 🙂

Powiązane wpisy

komentarze 3Moja opinia

 • Wynajmowanie mieszkania jest bardzo opłacalne bo jest stałym źródłem dochodu. Szczególnie w miastach gdzie są uczelnie i wielu studentów poszukuje lokum.

 • wynajmujemy mieszkania ale szczerze mówiac bardziej opłaca sie sezonowe wynajmowanie na booking niż takie stałe np studentom.

  • getbucks, może napisałbyś gdzie wynajmujesz?

   Ogólnie w Polsce mamy dosyć krótki sezon – np. nad morzem. W górach dużo lepiej – właściwie wszystkie pory roku znajdą swoich amatorów.

   Z kwaterami nad morzem często jest tak, że rezerwacje wpływają po tym jak w TV pojawiają się korzystne prognozy pogody. Całkiem zrozumiałe: nikt nie chce siedzieć w domku letniskowym i przeczekiwać deszcz zamiast wylegiwać się w słońcu na plaży.

   Dobrze jest połączyć ten sezonowy krótkoterminowy najem z wynajem na dłuższy termin w pozostałych miesiącach. Inwestycja ma przecież przynosić jak największe zwroty…

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.