Szkolenia, internet i spotkania z inwestorami to nie wszystko. Inspirują nas także książki – szczególnie te napisane przez autorów, których cenimy.

Jakie książki według nas warto przeczytać? W których można znaleźć wartościową i praktyczną wiedzę – m.in. dotyczącą inwestowania w nieruchomości? A których nie warto kupować? W odpowiedzi na te pytania powstaje nasza lista.

Jasną sprawą jest, że nie przypomnimy sobie wszystkich książek przeczytanych w życiu TAK PO PROSTU! 😉 Oczywistą sprawą jest także fakt, że nie czytaliśmy wszystkich książek świata, więc lista nie może być w żadnym razie kompletna. Dlatego nie bulwersuj się jeśli nie ma tu książki, którą najbardziej lubisz czytać lub takiej którą… Ty napisałeś 🙂

Będziemy sukcesywnie rozszerzać tę listę minirecenzji, a na razie zaczynamy od kilku książek, które po prostu leżą najbliżej komputera. Następne w kolejce są książki stojące na półce, potem czytane przez nas na bieżąco lub takie, o których sobie akurat przypomni któryś z nas. Jeśli wiesz o tym, że jest książka, której bardzo brakuje na naszej liście z subiektywnie ocenianymi przez nas książkami – daj nam, proszę, znać.

Zasada oceniania przez nas jest prosta: książka otrzymuje ocenę pozytywną (PLUS), jeśli udało nam się w niej znaleźć PRZYNAJMNIEJ jedną rzecz wartą zapamiętania lub zastosowania, (MINUS) jeśli nie polecamy jej zakupu i (NEUTRAL) jeśli nie jest, w naszej ocenie, szczególnie porywająca.

Często jest tak, że dla jednej inspirującej myśli warto kupić daną książkę!

Oczywiście książka może zawierać znacznie więcej użytecznej wiedzy, ale dla nas wystarczy JEDNA MĄDRA myśl, koncepcja lub rada, którą dostrzegliśmy w książce, aby ją polecić. Jeśli okaże się, że sięgniesz po nią i będziesz „miał większy zwrot z inwestycji” – tym lepiej dla Ciebie. Niektóre książki są tak słynne, że wszyscy praktycznie już o nich wiedzą, ale, jeśli uważamy je za szczególnie wartościowe, to i tak zastrzegamy sobie prawo do umieszczenia ich na naszej liście 😉

Opisy książek umieszczać będziemy w kolejności chronologicznej natomiast, spis książek na początku jest uporządkowany w kolejności alfabetycznej (po tytułach). Pamiętaj, że omówienia są naszymi CAŁKOWICIE SUBIEKTYWNYMI opiniami i Ty możesz mieć zupełnie inne odczucia. Podoba Cię książka, którą skrytykowaliśmy?

Nic na to nie poradzimy.

Staramy się jednak umieszczać tu przede wszystkim takie książki, które nas pozytywne zainspirowały więc i minirecenzje też w większości powinny być pozytywne.

Jeśli chciałbyś, abyśmy omówili książkę, która Ci się spodobała – napisz w komentarzu. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą i chciałbyś przekazać nam swoją książkę do minirecenzji to skontaktuj się z nami – nasz e-mail znajdziesz tutaj.

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Jakie książki już opisaliśmy? Zobacz listę:

Biblia copywritingu. Darek Puzyrkiewicz
Bogaty ojciec, biedny ojciec.Robert T. Kiyosaki
Droga do finansowej wolności.Bodo Schafer
Elon Musk – biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX,Ashlee Vance
Like A VirginRichard Branson
Negocjacje na rynku nieruchomości, Cezary Szubielski
Negocjuj 2Wojciech Woźniczka
Nieautoryzowana autobiografiaKuba Wojewódzki
Przestań zgrywać milionera lepiej nim zostań,Thomas J. Stanley
Psychologia sprzedaży, Mateusz Grzesiak
Zaufanie czyli waluta przyszłości, Michał Szafrański

Bogaty ojciec, biedny ojciec. Robert T. Kiyosaki

RobertKlasyka budowania dochodów pasywnych dla początkujących. Duża dawka inspiracji. Jeśli jeszcze nie czytałeś: uważaj! Ta książka zmieniła życie wielu ludzi na całym świecie! 🙂 (w tym – moje) (PLUS)

Piotrek: Polecam ją każdemu, kto chce zrozumieć ideę inwestowania w nieruchomości oraz celi, które warto sobie stawiać przed kolejnymi inwestycjami. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” to zresztą, z tego co pamiętam,  pierwsza książka Kiyosaki’ego, którą przeczytałem. Wszystkie kolejne, choć ciekawe, nie wniosły już tyle do mojego życia – często wydawało mi się, że czytam dokładnie te same treści, które są jedynie omówione w inny sposób. (PLUS)

Michał: Wiele osób uważa, że to co opisuje Kiyosaki to fikcja literacka i nijak ma się do rzeczywistości i tego co on robi. Powiem szczerze: nie interesuje mnie to czy jest ta książka to fikcja czy opisuje prawdziwe inwestycje. Większość ze sposobów inwestowania opisywanych w tej książce sprawdziłem na własnej skórze i wiem, że….. DZIAŁAJĄ 🙂 Dlatego polecam ją wszystkim, którzy myślą o tym aby inwestować w nieruchomości. (PLUS)

Droga do finansowej wolności. Bodo Schafer

RobertPrzykład książki, którą moim zdaniem, niekoniecznie musisz mieć w swojej bibliotece. Sięgając po nią liczyłem na ciekawe inspiracje ewentualnie opis konkretnych sytuacji z którymi zetknął się autor. Zamiast tego w książce mnóstwo jest ogólnych rad, które nie są szczególnie cenne. Być może wydawnictwo powinno ją uaktualnić? Spostrzeżenia typu: przed rozmową telefoniczną wypisz sobie tematy, o których chcesz porozmawiać, aby skrócić czas rozmowy i zaoszczędzić na rachunku telefonicznym – naprawdę nie są na czasie… Jest też mnóstwo rad, z którymi się nie zgadzam. Nie polecam. Radzę unikać. (MINUS)

Elon Musk – biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX. Ashlee Vance

RobertChcesz wiedzieć jak wygląda naprawdę ciężka praca połączona z wielką pasją i niesamowitą wiarą w sukces? Zobacz jak to robi Elon. Naprawdę: to robi wrażenie! Chyba nie znam osobiście człowieka tak oddanego swej pracy. I nie wiem czy chciałbym znać. 😉 Książka, którą w pewnym momencie zawodowego życia każdy powinien przeczytać. (PLUS)

Like A Virgin. Richard Branson

RobertKsiążka na pewno nie dla wszystkich. Perspektywy, w których myśli Richard mogą przytłoczyć i wpędzić w kompleksy. 8-O! Richard to człowiek wiecznie poszukujący, pełen energii, ceniący ekologię i etyczne działanie w biznesie. BARDZO cenne praktyczne rozwiązania dotyczące konstruowania nowych biznesów. Wielka dawka inspiracji. (PLUS) 

Piotrek: Ja z kolei miałem wrażenie, że historie są przerysowane i nie poczułem się zainspirowany w żaden sposób po przeczytaniu tej książki. (NEUTRAL) 

Michał: Uwielbiam Bransona i jego podejście do biznesu. Książka warta przeczytania. Mnie osobiście zainspirowała 🙂 (PLUS)

Negocjacje na rynku nieruchomości. Cezary Szubielski

RobertZbiór bardzo praktycznych algorytmów negocjacyjnych. Na podstawie informacji z tej książki możesz stworzyć cały scenariusz spotkań i rozmów prowadzący do upragnionego efektu. Moja rada? Przeczytaj tę książkę zanim przeczyta ją Twój przyszły klient. 😉 (PLUS)

Psychologia sprzedaży. Mateusz Grzesiak

RobertPerełka dla wszystkich, którzy pasjonują się tematami sprzedażowymi. Napisana przez bardzo charyzmatycznego człowieka. Znajdziesz w niej rady jak mówić, jak oceniać rozmówcę i wiele innych przydatnych wskazówek. Po jej przeczytaniu  przećwicz to wszystko praktycznie, a żaden klient Ci się nie oprze! Polecam. (PLUS)

Piotrek: Koniecznie muszę ją od Ciebie pożyczyć 🙂

Robert: Jasne 🙂 Może oddasz mi przy okazji „Freakonomics” Levitta & Dubnera? 😉


Zaufanie czyli waluta przyszłości (Moja droga od zera do 7 milionów z bloga). Michał Szafrański

Robert: W tej książce Michał dzieli się z nami szczegółowym opisem genezy swojego sukcesu. Kolejne rozdziały oznaczone są coraz wyższymi kwotami, które zostały zarobione przez Michała w poszczególnych etapach jego rozwoju jako blogera. Jak zwykle Michał gra w otwarte karty i pokazuje konkretne liczby, omawia skutki podjętych działań i przekazuje swoje doświadczenia. Dla mnie osobiście dużym plusem tej książki jest pokazanie oblicza Michała nie tylko jako inwestora, ale także jako ciągle dojrzewającego, zmagającego się z życiowymi perypetiami człowieka. Szczególnie zainteresowały mnie dylematy Michała związane z decyzją o porzuceniu pracy na etacie. Sam miałem kiedyś podobny etap w swoim życiu i doskonale rozumiem jakie rozterki temu towarzyszą. Nie ma takiej drugiej pozycji na polskim rynku. Mocno polecam. (PLUS)

EDIT: 13 września 2018 r.

Negocjuj 2. Wojciech Woźniczka

Robert: Wojtek daje kolejną porcję praktycznych porad dotyczących negocjacji w zakresie nieruchomości. Z tej książki dowiesz się co oznacza pojęcie „demony sprzedaży”. Uwierz, że jeśli przyswoisz sobie tylko to jedno zagadnienie, to możesz zarobić przynajmniej dziesiątki tysięcy złotych sprzedając swoją nieruchomość. Szczególnie podobają mi się opisywane przez Wojtka praktyczne sytuacje negocjacyjne, w których uczestniczył. Dla osób, które nie miały praktycznego kontaktu z inwestowaniem w nieruchomości bardzo ciekawe mogą okazać się spostrzeżenia autora dotyczące przygotowania do negocjacji: ocena prawdziwej wartości nieruchomości, szacowanie możliwości inwestycyjnych, badanie sytuacji sprzedającego, sąsiedztwa nieruchomości, stanu prawnego oraz… wiele innych aspektów. Nawet jeśli jesteś doświadczonym inwestorem, to i tak znajdziesz tu przynajmniej kilka ciekawych przykładów. Jeśli podobała Ci się pierwsza część, czyli „Negocjuj”, to tę książkę także musisz mieć. Według mnie „Negocjuj 2” jest nawet bardziej wciągająca od części pierwszej. (PLUS)

EDIT: 29 października 2018 r.

Biblia copywritingu. Darek Puzyrkiewicz

RobertJak na Biblię, to jest stanowczo zbyt cienka 😉 Ale to tylko jeśli chodzi o liczbę stron. Treść jest z kolei bardzo konkretna i dotyczy kwestii pisania tekstów sprzedażowych. Rady i przykłady, które daje autor są naprawdę „w punkt”. Skąd wziąć pomysły na dobre teksty? W jaki sposób je redagować aby porwały czytelnika? Jak długi powinen być tekst? Jak dobierać odpowiednie sformułowania opisujące produkt? Jak pokazać potencjał produktu? Jak wyróżnić typowy produkt z masy innych oferowanych przez konkurencję? Chciałbyś znać odpowiedzi na te pytania? Moim zdaniem Biblia copywritingu to obowiązkowa pozycja dla każdego kto zajmuje się sprzedażą. A tak naprawdę to kto z nas się nią nie zajmuje 😉 ?  (PLUS)

EDIT: 06 stycznia 2019 r.

Nieautoryzowana autobiografia. Kuba Wojewódzki

MichałNie samymi nieruchomościami człowiek żyje 😉 Autobiografia Kuby Wojewódzkiego, dziennikarza, prowadzącego talk show, który nie do końca wpasowywał się w mój gust (jeszcze jak oglądałem telewizję 😉 ). Książka ta jest chaotyczna, brak w niej rozdziałów, tekst pisany ciurkiem i jest to…. niesamowite. Napisana jest lekkim i przyjemnym piórem, z dużą dozą sarkazmu i ironii. Bardzo trafiła w mój gust. Jeżeli lubisz inteligentnych pisarzy oraz nie wszystko napisane wprost to będziesz się bardzo dobrze czuł pochłaniając tą pozycję. Polecam.  (PLUS)

 

Przestań zgrywać milionera lepiej nim zostań, Thomas J. Stanley

Piotr: Jest to dobra pozycja dla osób, które pragną osiągnąć niezależność finansową. Pozwala ona spojrzeć szerzej na kwestie związaną z tym jak do pieniędzy podchodzą ludzie majętni.

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, kto sądzi, że aby zostać milionerem trzeba odziedziczyć fortunę po rodzicach, bo żaden „normalny” człowiek nie jest w stanie zbudować pokaźnego majątku swoją pracą. Badania autora pokazują zgoła coś innego. Wielu dzisiejszych milionerów stało się nimi za swojego życia.

Autor na podstawie pozyskanych przez siebie z rynku amerykańskiego danych pokazuje, że ich przyzwyczajenia zakupowe są zupełnie inne niż wyobrażają sobie to „zwykli” obywatele i w tym upatruje jednego z czynników, który sprawia że możliwe było dla nich osiągnięcie sukcesu finansowego. Thomas podnosi, że osoby majętne są tak naprawdę oszczędną grupą osób i ponad robienie wrażenia drogimi akcesoriami/sprzętami/samochodami cenią sobie po prostu wygodę i praktyczność.

W opozycji do nich stawia wszystkich tych, którzy zarabiają sporo, ale też sporo wydają – nie budując przy tym trwałych aktywów. Zdaniem autora, osoby te chcąc pokazać światu że osiągnęły sukces żyją ponad stan i  tak po prawdzie oddalają się od bycia wolnym finansowo.

Książka stanowi dobrą przestrogę przed tym, by nie wziąć, czasem mimowolnie, udziału w ślepej pogoni za konsumpcją. Zamiast tego warto, jak w tytule, przestać zgrywać milionera i skupić się na tym by zachować rozwagę w planowaniu swoich wydatków. Tak jak robią to prawdziwi milionerzy. (PLUS)

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Robert

Robert

Kilkanaście lat temu zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. W inwestowaniu w nieruchomości cenię wolność wyborów i niezależność uzyskaną z dochodów pasywnych.

Powiązane wpisy

1 KomentarzMoja opinia

  • Sporą część przeczytałem, jak Zaufanie to Waluta Przyszłości czy Biblia Copywritingu. Ale dzięki za pozostałe propozycje 🙂

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.